LPG istasyonları denetlenecek

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen lisansı olmadığı halde faaliyet gösteren LPG bayilerine ve ikmal yapan dağıtım şirketlerine ağır para cezaları uygulanacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Abdülkadir Aksu, Türkiye petrol piyasasının ve Türkiye'nin en önemli sorunu olan kaçak ve kalitesiz akaryakıt kullanımına karşı etkin tedbirlerin uygulanabilmesi açısından, 14 Haziran 2005 tarihinde, Bakanlık ile EPDK arasında, petrol piyasasında yapılacak denetimlere ilişkin bir protokol imzaladıklarını hatırlattı. Aksu, 2005 yılında imzaladıkları bu protokolde, Bakanlığa bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılacak petrol piyasası denetimleriyle ilgili temel işbirliği hükümlerine yer verildiğini hatırlattı.

Aksu, protokolün imzalanmasından hemen sonra başlayan Ağustos 2005 ile Mayıs 2006 tarihleri arasında 8332 adet akaryakıt istasyonunun denetlendiğini, bunlardan lisanssız olarak faaliyet gösteren bin 848 adet akaryakıt istasyonunun faaliyetinin durdurulduğunu belirtti. Aksu, Aynı dönemde 149 adet madeni yağ üretim tesisinin denetlendiğini ve bunlardan lisanssız olarak faaliyet gösteren 23 tesisin mühürlenerek kapatıldığını belirtti. EPDK'dan taşıma lisansı almadan akaryakıt taşımacılığı yapan toplam 298 adet tanker kamyonu hakkında geçici mühürleme yapılarak faaliyetleri durdurulduğunu ifade eden Aksu, ülke genelinde lisanslı firmalar ile üretimlerinde solvent kullanan toplam 349 firmada denetim ve adli soruşturma yapıldığı ve denetim faaliyetlerinin halen devam etttiğini vurguladı.

Aksu, yapılan denetimler sonrasında petrol piyasası kanunu hükümlerine aykırı hareket eden şirketlere yaklaşık 100 milyon YTL para cezası uygulandığını ve ayrıca 10 milyon 284 bin 251 litre akaryakıta da el konulduğuna işaret etti.

LİSANSI OLMAYAN LPG İSTASYONLARI MÜHÜRLENECEK

Aksu, İçişler Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu arasında imzalayacakları ek protokolle denetimleri LPG piyasasını da kapsayacak şekilde genişlettiklerine kaydetti. Aksu, denetim protokolüne göre, eğitimden geçirilecek denetim elemanları tarafından ülke çapında yapılacak denetimlerde lisansı olmadığı tespit edilen tesislerin mühürleneceğini ve lisansı olmadığı halde faaliyet gösterdiği tutanaklarla tespit edilmiş bayilerle, bu bayilere LPG ikmali yapan dağıtım şirketlerine ağır para cezaları uygulanacağını kaydetti. Aksu, yapılan protokolle otogaz istasyonlarında tüp dolumu, tüplü ve dökme gaz satışı gibi işlemlerin de engellenmiş olacağını kaydetti.

2 BİN 400'Ü AŞKIN İSTASYON MÜHÜRLENDİ

Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay da, yapılan denetimler kapsamında lisanssız faaliyette bulunduğu tespit edilen 2 bin 400'ü aşkın akaryakıt istasyonu, madeni yağ tesisi ve akaryakıt tankerinin mühürlendiğini ifade etti.

Günay, "Bu mühürleme işlemleri sonucunda Jandarma Genel Komutanlığı'nın bin 119, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 320 ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri'nin 139 adet tespiti çerçevesinde, bin 568 firmaya toplam 98 milyon 490 bin Yeni Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır. Standart dışı akaryakıt sattığı gerekçesi ile 547 şirket hakkında da soruşturma başlatılmıştır. Piyasada lisans denetimlerinin bu şekilde yapılmış ve idari para cezalarının uygulanmış olmasının, denetim çalışmalarının tamamlandığı anlamına gelmediğini vurgulamak isterim" dedi.

FİYAT ARTIŞI TÜKETİMİ DURDURMADI

Denetimlerle ilgili olarak kurumlarının bütçesinden bugüne kadar 10 YTL aştığını vurgulayan Günay, 2005 yılında dünya ham petrol fiyatları yüzde 43 oranında artmasına rağmen dağıtım şirketlerinin toplam akaryakıt satışlarının bir önceki yıla göre 1 milyon ton artarak 17,9 milyon tona çıktığını ifade etti. 2006 yılına kadar kesin rakamların açıklanacağını kaydeden Günay, "Sektörden gelen ilk verilere göre akaryakıt tüketimindeki artış eğilimi sürmektedir. Bu yılın ilk 5 ayında otomotiv yakıtlarının toplam satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artarak 6 milyon 578 bin tona ulaşmıştır. Burada çok dikkat çekici olan husus şudur: Yasal ve kayıtlı akaryakıt satışlarındaki artışın önemli bir kısmı kaçak akaryakıt kullanımının en yoğun olduğu motorinde, üstelik bu yakıtın satış fiyatının yıl başından bugüne yüzde 18 oranında arttığı bir dönemde yaşanmıştır. Bu yılın ilk 5 ayında motorin satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak 5 milyon 253 bin tonu aşmıştır. İşte bu tablonun oluşmasında geçtiğimiz yıl imzaladığımız protokol kapsamında sürdürülen denetimler sayesinde sektörün disipline edilmesinin de önemli bir katkısı vardır" şeklinde konuştu.

Günay, önümüzdeki süreçte, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda yeni yasal düzenlemeler yapılması, bu konudaki organizasyonların güçlendirilmesi ve gümrüklerin daha modern hale getirilmesi gibi çalışmalar sayesinde kaçakçılıkla mücadelede daha etkin sonuçlar alınacağına inancının tam olduğuna işaret etti.

LİSANSSIZ LPG İSTASYONLARI MÜHÜRLENECEK

Günay, yapılan protokole göre, konusunda eğitimden geçirilecek denetim elemanları tarafından ülke çapında yapılacak denetimlerde lisansı olmadığı tespit edilen tüm LPG tesislerinin mühürleneceğini söyledi. Günay, EPDK tarafından, lisansı olmadığı halde faaliyet gösterdiği tutanaklarla tespit edilmiş bayilerle bu bayilere LPG ikmali yapan dağıtım şirketlerine ağır para cezaları uygulanacağını belirtti. Günay, konuşmasına şöyle devam etti:

"LPG bayilerinin sözleşmeli olduğu dağıtıcısının tescilli markası ve amblemini taşıyan, teknik düzenlemelere uygun LPG tüplerini işyerinde bulundurup bulundurmadığı denetlenecektir. Denetim çalışmalarında LPG tesislerinde eğitimli personel çalıştırıp çalıştırmadığı kontrol edilecektir. Denetimlerde, akaryakıt ve otogaz bayii satış pompası, tank ve araçları, depolama ve dolum tesisi, rafineri, taşıma araçları ile LPG tüplerinden numune alınarak analiz ettirilecektir.

Sektör açısından bir diğer çok önemli husus dökme LPG'nin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesidir. Denetimlerde LPG otogaz bayilerinde tüplü veya dökme LPG dolumu yapılıp yapılmadığıyla, tesislerde bu işlemleri yerine getirebilecek ekipmanlarının bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Böylece otogaz istasyonlarında tüp dolumu, tüplü ve dökme gaz satışı yapılması gibi işlemler engellenecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious