LPG'li araçların sadece yüzde 12'si ruhsatlı

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'de bulunan 12.5 milyon LPG'li araçtan sadece 1 milyon 543 bininin ruhsata işlenmiş olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Dilekçe Komisyonu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman başkanlığında toplandı. Komisyon, oto galerilerinin bazısı LPG'li araçları apartmanların zemin katlarında, kaldırımlarda ve yol kenarlarında sergileyerek, çevre ve insan sağlığını tehdit ettiğine ilişkin dilekçeleri ele aldı.

Son yıllarda ikinci el araç satışına rağbet olması nedeniyle oto galerilerinin arttığını söyleyen Akman, bu galerilerin, daha çok apartmanların zemin katlarında faaliyet gösterdiğini, bunun da insan ve çevre sağlığı açısından zararlı olduğunu belirtti.

Oto galerilerindeki LPG'li araçların da tehlikeli olabileceğini söyleyen Yahya Akman, bugün yapılacak olan toplantıda, bu konulara ilişkin vatandaşların dilekçelerini ele alacaklarını belirtti.

“Yeniden muayene yaptırılmıyor”

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Eren, belediyelerin, Belediye Kanunu’na göre tehlike arz eden oto galerilerini şehrin belli bir noktasında toplama konusunda yetkili olduğunu söyledi.

LPG'li araçların nerelere park edileceği konusundan çok, bu araçların sıkı denetimlerinin yapılmasının daha önemli olduğunu ifade eden Eren, “LPG'li araçların kapalı otoparklara park edilmesi yasaktır. Ancak buna ne kadar uyulduğu belli değil” dedi.

Eren, fenni muayenesi biten bazı araçların tekrar muayenelerinin yaptırılmadığına ya da araç gitmeden evrak üzerinden işlemlerinin yapıldığına da dikkati çekti.

“Ankara'da 2 araçtan 1'i LPG'li”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Arif Yılmaz, Ankara'da bulunan 2 araçtan 1'inin LPG'li olduğunu kaydederek, oto galerilerinin şehir dışına çıkarılması konusunda şu anda bir şey yapamadıklarını söyledi.

Zabıta Şube Müdürü Zekai Kılınç, cadde ve sokakları işgal eden oto galerilerine ceza verdiklerini söyledi.

“Şehir dışında oto galeri siteleri yapılsın”

AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, oto galerilerinin, insan ve çevre güvenliğini tehdit eder şekilde, başta apartmanların zemin katları olmak üzere birçok yerde açıldığını kaydetti.

Oto galerilerinin denetim altına alınması gerektiğine işaret eden Akgün, belediyelerin şehir dışında oto galeri siteleri yaparak soruna çözüm bulunabileceğini bildirdi.

"LPG'li araçların yüzde 88'i ruhsata işlenmemiş"

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Nevzat Önder ise LPG'li otomobillerin, muayene istasyonlarında denetimlerinin yapıldığını ve sızdırmazlık raporu aldıklarını söyledi.

Bazı vatandaşların, para ve zaman kaybı gibi nedenlerle LPG'li araçlarını ruhsata işlettirmediğini ifade eden Önder, “Türkiye'de 12.5 milyon LPG'li araç var. Bu araçların 1 milyon 543 bini kayıtlı. Yani bu araçların sadece yüzde 12'si ruhsata işlenmiş” dedi.

Brüksel'de LPG'li araçların çevre kirliliği dikkate alınarak teşvik edildiğini belirten Önder, bu araçların, öncelikle güvenlik sorunu dikkate alınarak kontrollerinin iyi yapılması gerektiğini ifade etti.

Ankara'nın Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerafettin Tekin, belediye sınırları içinde 125 ruhsatlı oto galerisi bulunduğunu ifade etti.

Konut alanlarında bu galerilerin açılmasına izin vermediklerini belirten Tekin, büro ruhsatıyla açılan oto galerilerini de kapattıklarını söyledi.

AK Parti Sinop Milletvekili Cahit Can, LPG'li araçların kapalı otoparklara park edilmemesi gerektiğinin söylendiğini belirterek, “Bu söyleniyor ama Meclis'in kapalı otoparkında da LPG'li araçlar vardır. Patlayan LPG'li araçları görünce, bu araçların bomba gibi olduklarını düşünüyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious