Lübnan, AB'nin gündeminde

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomiojan, Bakan Gül'le İsrail'in Lübnan'a saldırısını görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuomiojan'ın, Lübnan savaşıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak için gittiği Ürdün ve Mısır'dan sonra Türkiye'yi ziyaret ettiği bildirilirken, basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede Ortadoğu'da yayılma eğilimi gösteren savaş konusu ele alındı.
Bakan Gül ve Tuomiojan arasında Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenini ardından dışişleri yetkililerinden alınan bilgiye göre, görüşme talebinin Finlandiya tarafından yapıldığı belirtildi. Aynı yetkililer, Erkki Tuomiojan ve beraberindeki heyetin Ortadoğu'daki "Lübnan krizi"nden dolayı Ürdün ve Mısır ziyaretinden sonra dün Türkiye'ye gelme kararını bildirdiklerini ifade etti. Görüşmede, Konuk Bakan Tuomiojan'ın Türkiye'nin bölgedeki güvenilirliğine bağlı olarak "Ortadoğu'daki kriz"le ilgili olarak Türkiye'nin fikirlerinin önemli olduğunu belirttiği ifade edilerek, Türkiye'nin görüşüne başvurulduğu kaydedildi.

Öte yandan, Türkiye'nin buna karşılık bölgede şiddete dayalı bir süreç geliştiği taktirde durumun giderek tırmanacağı dile getirilerek, acilen ateşkes imzalanması gerektiği ve bu süreçte Türkiye'nin üzerine düşenleri yerine getireceği mesajı verdiği ifade edildi.

Görüşmede ayrıca AB müzakere sürecinin de ele alındığı ve Türkiye'nin tarama sürecinde reformlara kararlılıkla devam edeceği mesajı verildiği aktarıldı. Kıbrıs'ın AB sürecinden bağımsız olarak görüşülmesinin talep edildiği görüşmede, Türkiye'nin AB konusundaki kararlılığı vurgulandı. Görüşmede, terör örgütü PKK ve kanlı eylemlerinin ve bunlara karşı alınan önlemlerin de görüşüldüğü bildirildi.

Görüşmenin ardından Konuk Bakan Erkki Tuomiojan ve beraberindekiler ülkesine döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious