Lübnan, Cumhurbaşkanlığı seçimi kriz oldu

Lübnan, Cumhurbaşkanlığı seçimi kriz oldu.5901
  • Giriş : 22.04.2008 / 14:24:00

Lübnan meclisinde bugün 18. kez yapılmaya çalışılan cumhurbaşkanlığı seçimi yeniden ertelenirken, yeni seçimin ne zaman yapılabileceği konusunda tarih açıklanmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, cumhurbaşkanlığı seçimi için meclis oturumunun yapılamadığını açıkladı ve taraflara diyalog çağrısını yineledi. Berri, "diyalog için, 3 güne kadar olumlu bir cevap alamaması halinde yeni bir oturum tarihi belirleyeceğini" belirtti.

Muhalefet ve çoğunluk grubu milletvekillerinin parlamentoya gittiği, ancak oturum için gerekli üçte ikilik çoğunluğun sağlanamadığı kaydedildi.

Eylül ayından bu yana General Michel Süleyman'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi için yapılan yeni girişimin de başarısız olmasıyla cumhurbaşkanlığı oylaması 18. kez ertelenmiş oldu.

Lübnan'da 128 sandalyeli mecliste, cumhurbaşkanlığı oylaması için üyelerin üçte birine yani 85 milletvekiline gerek duyuluyor.

Hizbullah liderliğindeki Suriye yanlısı muhalefet ve Batının desteklediği parlamenter çoğunluk, cumhurbaşkanlığına Genelkurmay Başkanı Mişel Süleyman'ın getirilmesini desteklemesine rağmen, taraflar hükümette görev paylaşımı konusunda uzlaşamıyor.

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı makamı, Emil Lahud'un görev süresinin dolduğu Kasım ayından bu yana boş bulunuyor. ABD ve Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Suriye'yi cumhurbaşkanlığı seçimini engellemekle suçluyorlar.

-FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI KOUCHNER: "ERTELEME ÜZÜCÜ"-

Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin sürekli ertelenmesinin "üzücü, üzücü ve üzücü" olacağını söyledi.

Lübnan meclisinin bugün cumhurbaşkanlığı için toplanma girişiminden önce AP televizyonuna demeç veren Kouchner, ayrıca Lübnanlı siyasetçilerin ve sivil toplumun neden yeni bir perspektif oluşturmada isteksiz olduklarını anlamadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious