Lübnan, İsrail'le savaşmaya hazır

  • Giriş : 28.02.2009 / 00:24:00

Lübnanlı Şii Hizbullah hareketinin iki numaralı ismi Şeyh Naim Kasım, İsrail ile savaş olasılığına hazır olduklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız LE Figaro gazetesine mülakat veren Şeyh Naim Kasım, Hizbullah ile yeni bir savaşa tutuşmanın İsrail'in çıkarına olmadığını, çünkü son Gazze saldırılarının İsrail ordusunun (Hizbullah ile) 2006'daki savaştan ders almadığını gösterdiğini belirtti.

Lübnan'ın güneyinden 21 Şubatta İsrail'e atılan roketlerle bir ilgilerinin olmadığını belirten Şeyh Naim Kasım, Suriye'nin başkenti Şam'da 2008 yılında öldürülen Hizbullah lideri İmad Mugniye'nin intikamının alınacağını da kaydetti ve "Bu bizim hakkımız" dedi.

İsrail istihbarat servisi Mossad'ı Mugniye cinayetinden sorumlu tuttuklarını yineleyen Şeyh Naim Kasım, İsrail'in düşmanlık göstermek için bir bahaneye ihtiyacı olmadığını ve siyaseten savaşı çıkarına görmesi halinde kendilerinin böyle bir olasılığa hazır olduklarını ifade etti.

Şeyh Naim Kasım, ABD'nin İran'ı uzaklaştırmak için Suriye ile bağ kurma stratejisine de değindi ve bu sayede Hamas ve Hizbullah'a Suriye'nin desteğini zayıflatmanın bir "hayal" olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*