Lübnan, yedekleri çağırıyor

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Lübnan ordusu yedekleri göreve çağırdı. İsrail saldırılarına maruz kalan ülkenin, hazır bekleyen 35 bin askeri bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan, 35 bin askerle savunmaya hazırlanıyor
Lübnan'ın savaş uçağı da bulunmuyor.

İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalara uzak kalmaya çalışan Lübnan, kendi topraklarındaki sivil kayıpları önlemek amacıyla ülkenin güneyine 15.000 asker konuşlandırmayı teklif etti.

Uluslararası topluluktan ateşkes çağrısında bulunmasını isteyen, ancak diplomatik çözüm sürecinde hala ilerleme kaydedilememesi üzerine, İsrail askerlerinin geri çekilmesi şartıyla sınıra asker gönderilmesini çare olarak gören Lübnan'ın, hazır bekleyen 35.000 askeri bulunuyor ve yedekte 7000 asker bekletiliyor. Lübnan ordusu, saldırıların sona ereceğine dair bir işaret görülmemesi üzerine, askerlik hizmetini son 5 yıl içinde tamamlamış olanlara da göreve çağrılabilecekleri uyarısında bulundu.

Lübnan ordusu, Cumhuriyet Muhafızları Tugayının yanı sıra altısı mekanize 11 tugay, takviye kuvvetleri, iki topçu ve bir komando alayıyla birlikte 11 alaydan oluşuyor.

Ordu, 60 adet Amerikan yapımı M-48, 160 adet Sovyet yapımı T-55 ve T-56 tank ile 1000 adet Amerikan yapımı M113 tipi zırhlı araca sahip bulunuyor. Hava gücü yok denecek kadar az olan Lübnan'ın, hazır bekleyen savaş uçağı bulunmuyor. Hava kuvvetleri, 23 adet Amerikan yapımı UH1 helikopterlerinden oluşuyor. Nitekim İsrail, saldırıların ilk günlerinde, Lübnan ordusuna ait hava sahalarını bombalamıştı.

Lübnan deniz kuvvetleri ise 10 adet İngiliz yapımı sahil güvenlik botu, iki adet Fransız yapımı çıkarma gemisi ve 40 hücumbottan oluşuyor. İsrail savaş uçakları, deniz kuvvetlerine ait tüm radar istasyonlarını da vurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious