Lübnan askerlerinden İsrail uçaklarına ateş açıldı

Lübnan askerlerinden İsrail uçaklarına ateş açıldı.10654
  • Giriş : 21.01.2008 / 14:52:00

Lübnan ordusuna bağlı askerlerin, Lübnan'ın güneyinde üzerlerinde uçan İsrail uçaklarına ateş açtığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üst düzey bir Lübnanlı yetkili, "Birkaç düşman savaş uçağı Lübnan hava sahasını ihlal etmiş ve Tire ve Nakura kasabalarının üzerinde alçak irtifada uçmuştur" dedi. Yetkili, Lübnan ordusuna ait uçaksavarların da uçaklara ateş açtığını ve onları Filistin topraklarına kaçmaya zorladığını kaydetti.

Güney Lübnan'da Hizbullah ve İsrail arasında yaşanan savaşın, 2006 Ağustos'unda BM'nin sağladığı ateşkesle sona ermesinin ardından ikinci kez böyle bir olay yaşanmış oldu. Daha önce de Ekim ayında Lübnan askerleri, İsrail uçaklarına ateş açmıştı. Geçtiğimiz yıl da Lübnan ve İsrail askerleri arasında kısa süreli bir çatışma yaşanmıştı.

Olayla ilgili İsrail ordusundan ise bir açıklama yapılmadı.

İsrail'in hava sahasını ihlal eden uçuşları, daha önce de birçok kez iki ülke arasında sorun olmuştu. 2006 yazından yaşanan savaştan önce de Hizbullah, birkaç İsrail uçağını vurmuş ve düşmesine sebep olmuştu.

İsrail'in bu uçuşları, BM tarafından ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye 15 bin Lübnan askeri ile 13 bin barış gücü yerleştirilmesine rağmen durmamıştı. Birleşmiş Milletler, birçok kez İsrail'e bu saldırıları durdurma çağrısında bulunmuştu.

Diğer birçok Arap ülkesi gibi Lübnan da İsrail devletini tanımıyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious