Lübnan Büyükelçisi Meclis'te

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Mehmet Elkatmış, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges H. Siam'ı Parlamentoda kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elkatmış, Komisyonun bir süre önce olağanüstü toplanarak İsrail'in Lübnan'a saldırısını kınadıklarını anımsatarak, Lübnan halkının acılarını paylaştıklarını ve saldırıyı kınadıklarını bildirdi.

Türkiye'nin her zaman Lübnan'ın yanında yer aldığını vurgulayan Elkatmış, ateşkesin sağlanmasının ardından yaraların sarılması için her türlü yardım ve desteğin verileceğini söyledi.

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges H. Siam, TBMM Başkanı Bülent Arınç başta olmak üzere, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Türkiye-Lübnan Dostluk Grubu üyelerinin, Lübnan'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

“Lübnan, her zaman barışı destekleyen halkların desteğiyle yoluna devam etmiştir” diyen Siam, her zaman olduğu gibi bu krizde de Türkiye'nin Lübnan'ın yanında olduğunu kaydetti.

Kızılay'da, çocuk yiyeceği ve çocuk bezi bulunan paketin bir çocuk tarafından kendisine verildiğini ve bu emanetin Lübnan'daki çocuklara iletilmesini istediğini anlatan Siam, bu olaydan çok duygulandığını belirtti. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun yayınladığı bildiriyi ”yüce bir davranış” olarak nitelendiren Siam, bu bildirinin uluslararası girişimlerde ve ateşkes kararında etkili olduğunu söyledi.

“İSRAİL, SALDIRILARINI DURDURMAYACAKTIR”

Büyükelçi Siam, İsrail'in kuruluşundan itibaren barışa katkı sağlamadığını ve kanın durdurulması için herhangi bir faaliyet göstermediğini ifade etti.

En gelişmiş silah kullanan İsrail ordusu tarafından çocukların katledildiğini anlatan Siam, “İsrail, asla barış için hiçbir şekilde çalışmayacak, saldırılarını durdurmayacaktır” dedi.

İsrail'in 60 yıldan beri ne güven ne de barış adına bir şey yaptığını ifade eden Siam, şöyle devam etti:

“Artık İsrail'in düşünme zamanı geldi. Oturup, düşünmesi lazım. Eğer bir doktor, hastasına 60 yıl boyunca aynı ilacı uygular ve fayda etmiyorsa oturup düşünmesi lazım. İsrail'in, 60 yıldır uyguladığı ilaç reçetesi, savaştan başka şey türetmedi. İsrail ve arkasındaki bütün güçler artık bilmelidir ki şiddetle hiçbir istikrar, barış sağlanamaz.”
Siam, Kızılay başta olmak üzere Lübnan'a destek veren tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine Lübnan halkı adına teşekkür etti.

“TÜRKİYE, LÜBNAN HALKININ YANINDA”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Elkatmış ise ”Lübnan'da yaşanan katliamın anlatılmasına, kelimelerin kifayet etmeyeceğini” ifade etti.

Uluslararası sözleşme ve anlaşmaların hiçe sayıldığına dikkati çeken Elkatmış, “İnsanlık değerleri hiçe sayılıp, Lübnan işgal edilmiştir. Bu bir insansızlaştırma hareketidir. Binlerce kişi katledilmiş, milyonlarca insan yurdunu terk etmiştir. Bu saldırılara '2 askeri kurtarma operasyonu' denilemez. Lübnan'daki yaraların sarılması, insanlığın görevidir. Türkiye,

Lübnan halkının yanında, en ön saftadır” diye konuştu.
Elkatmış, komisyon üyeleriyle birlikte en kısa sürede Lübnan'a giderek, yaşanan dramı yerinde görmek istediklerini söyledi.

“ASKER GÖNDERİLMESİNE TARAFTARIM”

Elkatmış, gazetecilerin Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin sorusu üzerine “Türkiye'nin asker göndermesine taraftarım” diye cevap verdi.

Asker gönderilmesi konusunda, gerekenin yapılacağını ifade eden Elkatmış, “Herkesin görüşü değişik olabilir. Tabii, şartların oluşması gerekir. Ben şahsen taraftarım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious