Lübnan çekiliyor

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İsrail, Güney Lübnan’dan çekilmeye devam ediyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan’daki BM barış gücü, Lübnan ordusunun ülkenin güneyinin önemli bir kesimine yarın hareket etmeye başlayacağını bildirdi. Lübnan hükümeti de bu konuda karar almak üzere toplandı.

Toplantı, Hizbullah’ın silahsızlandırılması konusundaki görüş ayrılıkları yüzünden 2 kez ertelenmişti. Sürecin birkaç hafta içinde tamamlanması ve İsrail sınırına 15 bin Lübnan askerinin yerleştirilmesi öngörülüyor.

Ancak, elinde gelişmiş silah sistemleri bulunmayan ve Suriye askerleri ülkedeyken daha çok iç güvenlikle ilgilenen Lübnan ordusunun, ne sınırı koruyabilecek ne Hizbullah üzerinde etkili olabilecek kabiliyette olduğu belirtiliyor.

Lübnan ordusunun profili

Birleşmiş Milletler de bölgeye 2 hafta içinde 3 bin 500 kişilik öncü bir takviye güç göndermeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili BM toplantılarına, barış gücüne katkıda bulunmayı düşünen 45 ülke katılıyor.

Barış gücüne temkinli yaklaşım

Sözkonusu öncü güçte Fransız askerlerinin yer alabileceği belirtiliyor; ama Fransa henüz asker gönderme kararını resmen almış değil. Lübnan’da hali hazırda 2 bin olan mavi bereli sayısı, BM’nin hazırladığı karar tasarısında olduğu gibi daha sonra 15 bine çıkarılacak.

Genel Sekreter Annan, bu sürecin aylar alabileceğini söyledi. İsrail Kanal 2 televizyonuna konuşan Annan, bu ülkeye konuşlandırılması düşünülen 15 bin askerin görevinin Hizbullah militanlarını silahsızlandırmak olmayacağını da vurguladı.

HALUTZ: ASKERLERİMİZ AYLARCA KALABİLİR

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz, uluslararası bir gücün Güney Lübnan’a konuşlanması uzun sürerse askerlerini bölgede aylarca tutmak için hazırlandıklarını söyledi.

Savaş en çok çocukları vuruyor

İsrail radyosunun haberine göre Halutz, bir askeri istihbarat yetkilisinin meclis dışilişkiler ve savunma komisyonu toplantısında, BM gücü UNIFIL’in büyük bir birliğinin güney Lübnan’a gelmesinin haftalar alacağını söylemesi üzerine Genelkurmay Başkanı Halutz, “İsrail, Lübnan’daki güçlerini aylar sürse bile çokuluslu güç gelinceye kadar çekmeyecek” dedi.

Halutz, dün yaptığı açıklamada da Lübnan’da yaklaşık 30 bin olan İsrail askerlerinin çekilme işlemini 7 ila 10 gün içinde tamamlayabileceğini söylemişti.

ANKETLER ‘ZAFER DEĞİL’ DİYOR

İsrail’de savaşın muhasebesi yapılıyor ve hükümetin iddia ettiği gibi gelinen noktanın zafer olduğuna inananların sayısının hiç yüksek olmadığı anlaşılıyor.

Yediot Ahronot ve Maariv gazetelerinde yayımlanan ankete göre, Olmert’e verilen destek dört ay önce yüzde 70’ler civarındayken şimdi yüzde 40’a düştü. İsraillilerin yüzde 51’i başbakanın krizle başa çıkamadığı görüşünde.

Savunma Bakanı Amir Peretz’in görevini iyi yapamadığını düşünenlerin oranı da yüzde 63. Ankete katılanların yüzde 57’si, savunma bakanının istifasını istiyor.

Ankete göre, halkın yüzde 49’u da Genelkurmay başkanının, savaşı iyi yönetemediğini düşünüyor. Yüzde 69’luk bir kesim ise savaşla ilgili soruşturma açılmasını istiyor.

Anketi yanıtlayan İsraillilerin 3’te biri savaşın galibi olmadığı görüşünde.

SUR’DA TOPLU CENAZE TÖRENİ

Lübnan’da İsrail saldırılarına en çok hedef olan Sur kentinde yine bir toplu cenaze töreni düzenlendi. Kentte, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden yaklaşık 40 kişi aynı mezara defnedildi.

Sur’da daha önce de cenazeler toplu mezara defnedilmişti. Bu son definle birlikte toplu mezarlara gömülen cenaze sayısı 100’ü aştı.

Ateşkes kararı kalıcı barış için ilk adım olabilir mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious