Lübnan harap oldu

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’da barışa inanmayan çaresiz insanlar kaldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok kişi ise hâlâ savaşın bitmiş olabileceğine inanmıyor ve tepkisi "Hep öyle diyorlar." şeklinde dile getiriyor.

Güney Lübnanlılar, BM’nin ateşkes kararının bu sabah uygulanmaya başlanmasının ardından evlerine konvoylar halinde dönmeye başladı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerinde ise Lübnanlıları yıkık evlerinden başkası beklemiyor. Özellikle sınır bölgeleri Mercayun ve Aytaşşab’da evlerin tamamı kullanılmaz halde. Bölgede tank ve top mermileriyle delik deşik olmuş, uçaklardan atılan füzelerle yıkılmış evler göze çarpıyor. Vurulan evlerin enkazlarında ise Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile İran’ın dini liderlerinin fotoğrafları görülüyor.

Ateşkesten sonra Lübnan’ın güneyindeki köylere giden gazetecileri, evlerini terk edemeyen yaşlılar ve özürlüler karşılıyor. "Kimsesiz kaldık. Bize ilaç ve yemek verin." diyen Fatma adlı kadın, evine davet ettiği gazetecilere şeker hastalığı nedeniyle bacaklarını kaybeden kocasını gösteriyor. Bir poşet dolusu ilaç kutularını gösteren kadın, "Koyunlarımız da öldü. Böyle yaşamaktansa ölelim, daha iyi." diyor. Gazetecilere, "İçeri gelin, uçaklar sizi vurmasın." diyen Fatma, savaşın bittiği söylendiğinde ise "Hep öyle diyorlar." sözleriyle karşılık veriyor.

übnan’ın güney bölgelerinde bu manzara sık sık tekrarlanıyor. "Cehennemi yaşadık" diyen yaşlı bir kadın, "Füzeler her taraftan geliyordu. Gençler kaçtı, biz yaşlılar burada kaldık." sözleriyle bir aydır yaşadıkları dramı özetliyor.

HIRİSTİYAN AİLE ATEŞKESTEN ÖNCEKİ GECE VURULMUŞ

İsrail’in bir ay süren saldırılarından fazla etkilenmeyen Hıristiyan Lübnanlılardan bazıları ise tankların dün gece üzerlerine mermi yağdırmasına bir anlam verememiş. İsrail saldırısına uykuda yakalanan Hıristiyan ailenin reisi, "Saldırının başlamasıyla kiliseye sığındık. Bizi 1 ay boyunca vurmamışlardı. Şimdi neden vurdular, anlayamadık." diyor. Çevrelerindeki 20’den fazla evin tahrip olduğunu aktaran Hıristiyan Arap, "Bu kısımlarda Hizbullah’ın adamları yok. Son gece bize de saldırdılar." diye konuşuyor.

İSRAİL BİRLİKLERİ LÜBNAN TOPRAKLARINDAN AYRILMADI

Birleşmiş milletler’in ateşkes kararında İsrail’den Lübnan topraklarını derhal terk etmesi istenmiyor. İsrail ordusu, uluslararası güç konuşlandırılıncaya kadar bölgeden çekilmeye yanaşmıyor. Lübnan’ın güneyinde, İsrail sınırına yakın bölgelerde İsrail tankları göze çarpıyor. Bu arada, İsrail askerleri ateşkes kararından sonra 2 Lübnanlıyı vurdu. İsrail Ordusu’nun "’tehditkâr bir şekilde yaklaşmak"la suçladığı Lübnanlılardan biri hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious