'Lübnan kriziyle ilgili zorluklar hala mevcut'

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnan krizinin karşısındaki zorlukların hala mevcut olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Musa, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan kriziyle ilgili olarak, "Hala tek tek çözmeye çalıştığımız zorluklar var" dedi.

Amr Musa bu konuda, çabaların sürmesi ve çıkmaza girilmemesinin önemli olduğunu belirtirken, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının şüphelilerini yargılayacak uluslararası bir mahkeme kurulması konusundaki görüş ayrılıklarının da yakında çözümlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Resmi SANA ajansının haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad da Musa ile görüşmesinde "ulusal uzlaşının, dış müdahale olmaksızın ulusal birlik ve istikrara ulaşılmasının tek yolu olduğunu vurguladığı ve Suriye'nin bu amaca yönelik çabaları desteklediğini yinelediği" belirtildi.

Lübnan'da Hizbullah yandaşları, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın liderliğindeki hükümeti devirmek isterken, muhalefet de Hizbullah'a kilit öneme sahip kararlarda veto hakkı sağlayacak yeni bir ulusal birlik kabinesi kurulmasını talep ediyor. Başbakan Sinyora ise bu talebi reddediyor.

Ülkede hükümet yanlısı gruplar da muhalefetin, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının şüphelilerini yargılayacak uluslararası bir mahkeme kurulması planını kabul etmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious