Lübnan yerlebir

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in Hizbullah'ın iki askerini kaçırdığı gerekçesiyle Lübnan'a düzenlediği saldırılar ülkeye ağır darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkenin alt yapısı büyük ölçüde çökerken meydana gelen zararın yarım milyar doları bulduğu bildirildi.

Lübnan Maliye Bakanı Cihad Azur, İsrail saldırılarının ülke ekonomisine doğrudan zararının yarım milyar doları bulduğunu açıkladı.
Bakan Azur, ''Başta altyapıya yönelik saldırıların neden olduğu doğrudan

kayıplar 400 ile 500 milyon dolara ulaştı'' dedi.

Azur, İsrail'in karayolları ve iletişim şebekesi başta olmak üzerealtyapıya yönelik saldırılarının devam etmesi yüzünden, bu rakamların kesin olmadığını, artabileceğini sözlerine ekledi.

İsrail saldırıları, Hizbullah mevzilerinin yanı sıra havaalanları,limanlar, köprüler, karayolları ve santralleri hedef alıyor.

İSRAİL, GÜNEY LÜBNAN'I KAPSAMLI VURMAYA HAZIRLANIYOR

İsrailli Tümgeneral Udi Adam, Lübnan'ıngüneyinde yaşayan sivillere, bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulunarak, sınırın Lübnan tarafında geniş kapsamlı bir harekat başlayacağının mesajını verdi.

Adam, Associated Press'e yaptığı açıklamada, Lübnan'ın güneyinde yaşayanlara, bölgeyi birkaç saat içinde terk etmeleri çağrısında bulundu.
İsrailli tümgeneral, sivillerin zarar görmesini istemediklerini vebu nedenle hedef olmak istemeyenlere, evlerini ve köylerini terk ederek kuzeye kaçmaları çağrısında bulunduklarını söyledi. Bu arada İsrail ordusu, Tel Aviv'in kuzeyinde halkın olası hava akını sirenleri konusunda tetikte olmasını istedi.

SURİYE: 'HER TÜRLÜ İSRAİL SALDIRISINA DOĞRUDAN KARŞILIK VERİRİZ''

Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, Suriye'nin her türlü İsrail saldırısına doğrudan karşılık vereceğini söyledi.

İsrail'in Lübnan'a saldırı düzenlemesinden bu yana ilk kez resmi açıklamada bulunan Suriye'nin Enformasyon Bakanı Bilal, ''İsrail'in Suriye'ye yönelik her türlü saldırısı, Suriye'den sert, doğrudan, sınırsız ve her yoldan karşılık görür'' ifadesini kullandı. İsrail, dün Suriye'nin saldırı hedefi olmadığını, hedefin Lübnan'daki Hizbullah olduğunu duyurmuştu."

SUR KENTİ DE BOMBALANDI

Lübnan'ın Sur kentine de İsrail saldırısıdüzenlendiği bildirildi. Lübnan polisi, İsrail uçaklarının sabah saatlerinde Sur kentinin güneyindeki bir yerleşim birimine üç saldırı düzenlediğini, saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığının henüz bilinmediğinikaydetti.
Bölgedeki AFP muhabiri, bir kadının sabah saatlerinde evinin girişinde İsrail uçaklarının saldırısında yaralandığını, üç katlı evintamamen yıkıldığını aktardı.

HİZBULLAH TV BİNASI YIKILDI

Hizbullah'ın televizyonunun bulunduğu binanın tamamen yıkıldığı bildirildi. AFP muhabiri, Beyrut'un güneyinde, Hizbullah'a ait televizyonun bulunduğu binanın İsrail saldırısında tamamen yıkıldığını aktardı. Muhabir, El Manar televizyonunun bulunduğu çok katlı binanın yerlebir olduğunu söyledi. Bu arada El Manar'ın yayına devam edebildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious