Lübnan yine karıştı

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın önde gelen Hıristiyan liderlerinden Falanj partisi üyesi Sanayi Bakanı Piyer Cemayel Beyrut'ta silahlı bir saldırıda vurularak öldürülmesi ardından üç gün yas ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konsey ayrıca Lübnan'da eski başbakanlardan Refik Hariri suikasti zanlılarını yargılamak üzere özel bir uluslararası mahkeme kurma planlarını da onayladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush ise, suikasti, Lübnan'da istikrarı tehlikeye sokma amaçlı; gaddar bir saldırı diye tanımladı.

İsrail suikastin, militanların bölgedeki nüfuzunu gösterdiğini söylerken Ürdün ve Mısır, Lübnan'da birlik çağrısı yaptı.

Piyer Cemayel'in ölüm haberi, partisi Falanjistlerin Lübnan'ın Sesi adlı radyo istasyonunda da duyuruldu. Ve kendisi de bir suikaste kurban giden eski başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri tarafından da doğrulandı.

Babası eski Lübnan Cumhurbaşkanlarından Emin Cemayel, oğlunun Lübnan ve özgürlük için "şehit" olduğunu söyleyerek, yandaşlarından onun anısına saygılı davranarak, sorumsuz davranışlardan kaçınmaları çağrısında bulundu.

Parlamento'daki Suriye karşıtı çoğunluğun liderleri konumundaki Saad Hariri babası gibi Piyer Cemayel'in ölümünden de Suriye'yi sorumlu tuttu.

Ölüm haberi ardından Beyrut sokakları boşaldı ve Lübnan ordusu kentin önemli yerlerinde sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Beyrut'un bazı Hristiyan mahalleleri ve doğu Lübnan'daki Zahle kasabası ile Cemayel'in memleketi Bikfaya'da protesto gösterileri yapıldığı haber veriliyor.

Amcası da öldürülmüştü

Piyer Cemayel Lübnan'ın en köklü Hristiyan ailelerinden birinden geliyor. Eski Lübnan cumhurbaşkanlarından Emin Cemayel'in oğlu ve hükümette Sanayi Bakanı idi.

Babasından önce Cumhurbaşkanı olan amcası Beşir Cemayel ise 1982 yılında bombalı bir suikaste kurban gitmişti.


Genç politikacı Lübnan'ın en köklü ailelerinden birinden geliyor

Piyer Cemayel'in adaşı olan dedesi ise Lübnan'ın aslen Hristiyanları temsil eden sağcı Falanjist partisinin kurucusu ve 1950'li yılların en önde gelen politikacılarındandı.

Piyer Cemayel'in üyesi bulunduğu Falanjistler Lübnan parlamentosunda çoğunluğu oluşturan Suriye karşıtı blok içinde yer alıyor. Bu nedenle de Suriye'ye yakın Hizbullah ile sık sık karşı karşıya geliyor.

Cemayel 2000 yılında parlamentoya girmiş geçen yıl da Sanayi Bakanlığına getirilmişti.

Olay Lübnan siyasetinin krize girdiği bir döneme rasladı. Yakınlarda koalisyon hükümetinin altı Şii bakanı istifalarını sunmuştu.

Ülkedeki Şiilerin en güçlü örgütü Hizbullah, kabinede ağırlığı artmadığı takdirde hükümeti düşüreceğini açıklamıştı.

Cemayel'in ölümünün Lübnan'daki siyasi gerginliği iyice tırmandırmasına kesin gözüyle bakılıyor.


Cemayel hanedanlığı ve Hıristiyan Falanjistler

Pierre Cemayel, Marunilerin siyasi hanedanı Cemayel ailesinin yükselen yıldızıydı. Cemayel adı Falanj (Arapça Ketaib) partisiyle bağlantılı. Dede Pierre Cemayel'in 1936'da kurduğu parti ve uzantısı olan Hıristiyan milis gücü Falanjistler, 1975-1990'daki içsavaşa damga vurmuştu. Batı'nın Müslüman-Hıristiyan çatışması diye sunduğu içsavaş, taraflara bakıldığında çok daha karmaşıktı: İsrail'le işbirliği yapan ve ABD destekli faşizan Falanjların başını çektiği Hıristiyan milisler, solcu milliyetçi Araplar, dinsel olmayan örgütler, Ürdün'den sürülmüş Filistinliler, işgalci ve 'böl-yönet'çi İsrail, müdahaleci Suriye... Dede Pierre Cemayel'in iki oğlundan biri olup milisleri yöneten Beşir, 1982'de mecliste devlet başkanı seçilip İsrail'le diplomatik ilişki kurma kararı alınca öldürüldü. Bunun üzerine İsrail'in onayıyla Falanjistler, Sabra ve Şatila katliamını gerçekleştirdi. Beşir'in yerine seçilen kardeşi Emir, 1988'te Lübnan'ı yönetemez olunca Batı'ya göçtü ve ancak 2000'de ülkeye döndü. Avukat oğlu Pierre, döner dönmez vekil seçilip, 2005'te Suriye'nin çekilmesi sonrası kurulan ilk hükümette bakan oldu. Şam karşıtı, ama ılımlı bir siyasi olan torun Cemayel, evli ve iki çocuk babasıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious