Lübnan'a 10 milyon dolar yardım

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Dünya ülkeleri, ilk aşamada acil ihtiyaçlarda kullanılması amacıyla 500 milyon dolarlık yardımda bulunmayı taahhüt etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye de Lübnan'a 10 milyon dolar yardımda bulunacak.

Toplantıda Türkiye'yi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Üzümcü ile Dışişleri Bakanlığı Ekonomik ve Kalkınma Yardım Koordinatörü Koray Targay temsil etti.

Bugün gerçekleştirilen toplantıyı değerlendiren Ahmet Üzümcü, İsveç tarafından düzenlenen toplantının tam zamanında yapılan bir girişim olduğunu belirterek, “Lübnan'da yıkım çok büyük. Burada yapılan toplantıda ise ilk aşamada Lübnan'a yapılacak yardımlar üzerinde duruldu. Toplantıya katılan ülkeler, acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 500 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulundu. Türkiye de buna 10 milyon dolarla katılacak. Bu yardım, hastane ve okul gibi acil ihtiyaçlar için kullanılacak” dedi.

Yıl sonuna dek ikinci bir toplantının daha düzenleneceğini kaydeden Üzümcü, ”Bu toplantı büyük bir ihtimalle Lübnan'da olacak. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek bu toplantıda daha uzun vadeli inşa aşaması ele alınacak, 3 ile 5 yıla yayılacak yardımlar üzerinde durulacak” diye konuştu.

Türkiye'nin de bu tür uluslararası yardım çabalarına destek verdiğini kaydeden Üzümcü, Mersin Limanı ile Adana Havaalanı'nı, Lübnan'a yapılacak insanı yardımlar için tahsis edileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious