Lübnan'a 700 Mehmetçik gidecek

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Lübnan'a 270'i Kara, geri kalanlar da Deniz birliği olmak üzere yaklaşık toplam 700 Türk askerinin gideceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, bugün hareket eden UNIFIL Deniz Kuvvetleri kapsamında görev yapacak olan Gaziantep firkateyninin yanı sıra UNIFIL Kara Kuvvetleri bünyesinde görev yapacak Türk istihkam inşaat birliğinin de gelecek haftalarda iki seferde Lübnan'a intikal etmesinin öngörüldüğünü belirtti. Tan, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Tan, Türkiye'den bir heyetin geçen haftalarda Birleşmiş Milletler nezdinde bu konudaki son ayrıntıları görüşmek üzere New York'ta temaslarda bulunduklarını hatırlattı.

'MASRAFLARI BM KARŞILAYACAK'

Lübnan'a Kara gücü olarak yaklaşık olarak 270 civarında asker gönderileceğini belirten Tan, "Bunlara gemilerde bulunun mürettebat ve asker de dahil edildiğinde 600-700 civarında bir kuvvetimiz Lübnan'da görev yapacaktır" dedi. Tan, Türk askerinin görev yerinin Sur yakınlarında olduğunu söyledi.

Dışişleri Sözcüsü Tan, Lübnan'a gidecek Türk askerlerinin masrafını kimin karşılayacağının sorulması üzerine de "Bu tür operasyonlarda gidecek kuvvetlerin bütün masrafları Birleşmiş Milletler tarafından karşılanıyor, bu sefer de öyle olacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious