Lübnan'a 800 ile 1200 asker

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Başbakan, tatiline Lübnan zirvesi için 1 gün ara veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve 30 Ağustos’tan itibaren Genelkurmay Başkanlığı görevini devralacak olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile yapacağı toplantıda, Lübnan’a gönderilecek Türk asker sayısının da ele alınması bekleniyor.

Askeri kaynaklar, Lübnan’da görevlendirilecek 15 bin askerden oluşacak BM Barış Gücü’nde Türk asker sayısının 800 ile 1200 civarında düşünüldüğünü söylediler.

MUHAREBE DEĞİL KORUMA

Türk askeri Lübnan’a gitmesi durumunda "barışı tesis" için muharebe görevi üstlenmeyecek. Bunun yerine "barışı koruma" görevini yürütecek. Sıcak çatışmaya girmeyecek olan Mehmetçik, çoğunlukla Lübnan’ın İsrail’in saldırıları sonucu kullanılmaz hale gelen yerleşim yerlerinin yeniden yapılanmasında etkin rol üstlenecek.

Lübnan’da görev alacak Türk askeri de Ankara Mamak’ta bulunan ve "Barış Gücü" olarak bilinen 28. Mekanize Piyade Tugayı’ndan olacak. Bu tugaydaki askerler barışı korumak için her türlü eğitimi alıyor ve uluslararası güçtekiler ile görev yaptıkları ülkelerde halkla yakın irtibat kurabilmek için iyi derecede yabancı dil öğreniyorlar.

Hükümetin Lübnan’a asker gönderebilmesi için bir tezkere hazırlayıp bunu TBMM’ye göndermesi ve TBMM’nin de Türk askerinin yurtdışında görev yapabilmesi için bunu kabul etmesi gerekiyor. Mehmetçik uluslararası alanda Afganistan, Somali, Bosna-Hersek, Kosova ve Arnavutluk ve Kongo Demokratik Cumhuriyet’inde görevler üstlenmiş durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious