Lübnan'a askerden sonra elektrik

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

İsrail'in saldırıları sonucunda altyapısı önemli ölçüde hasar gören Lübnan, Türkiye'den elektrik talebinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, Lübnan'a Suriye üzerinden elektrik ihraç etmeye hazırlanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dünkü kurul toplantısında, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) Genel Müdürlüğünün Suriye'ye bir yıllığına elektrik ihraç etmesine izin verdi.

İhracat yoluyla Suriye'ye verilen elektriğin bu ülkeden de Lübnan'a nakledileceği öğrenildi. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, İsrail'in saldırıları sonucunda altyapısı önemli ölçüde hasar gören Lübnan, Türkiye'den elektrik talebinde bulundu.

Lübnan'ın elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanabilmesi için Suriye Arap Cumhuriyeti Elektrik Kurumu (PEGT) Birecik-Halep arasındaki 400 kilovoltluk (KV) iletim hattı vasıtasıyla Türkiye'den elektrik enerjisi ithal etmek istediğini bildirdi. Konuyla ilgili Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ve TETAŞ'ın yaptığı toplantılar sonrasında Ağustos ayı sonunda elektrik enerjisinin miktarı, nakil yöntemi, teslim noktası ve tarifesi gibi konularda niyet protokolü imzalandı. Bu çerçevede Lübnan'a bir yıllığına yaklaşık 1 milyar 400 kilovatsaat (kWh) elektrik enerjisi ihraç edilecek. TETAŞ'ın önümüzdeki günlerde EPDK'nın verdiği karar doğrultusunda lisansını tadil ederek ihracata başlaması bekleniyor. Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de 16 Eylül 2006 tarihinde Ankara Sanayi Odasının (ASO) aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada Suriye üzerinden Lübnan'a elektrik ihraç edileceğini söylemişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious