Lübnan'a deniz gücü gidecek

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Lübnan’da oluşturulacak BM barış gücüne Türk askerinin gönderilmesine ilişkin hükümet tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mehmetçik’in 1 yıl süreyle Lübnan’dagörevlendirilmesi için yetki isteyen hükümet, Meclis’in olağanüstü toplanması talebinde bulundu. Tezkerede, Türkiye’nin barış gücüne “deniz görev gücü” şeklinde katılacağı ve devriye görevi yapacağı vurgulandı. ‘Taleplerin tek tek değerlendirilmesi kaydıyla dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlanması’ ve ‘Lübnan ordusuna eğitim verilmesi’ görevleri de tezkerede yer aldı. Ayrıca Türkiye’nin insanî yardım faaliyetlerini düzenlemek ve gönderilecek askerlerin güvenliğini sağlamak amacıyla koruma birlikleri de Lübnan’a gidecek. Tezkerede, Türk askerinin Hizbullah’ın silahsızlandırılmasında görev almayacağı ise şöyle ifade edildi: “Söz konusu kuvvet bölgedeki silahlı unsurların silahtan arındırılması dahil olmak üzere, yukarıda belirtilen taahhütlerin dışında hiçbir görevde kullanılmayacaktır.”

Deniz görev gücünün konuşlandırılacağı bölge olarak, Doğu Akdeniz ve Lübnan kıyılarına mücavir bölgeler gösterildi. Tezkerede, Lübnan’a gönderilecek asker sayısı yer almazken, görevin gereği, kapsamı, zamanı ve süresinin hükümet tarafından tespit edileceği belirtildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan tezkerede, ek görevler de şöyle sıralandı: “Çatışmaların durdurulmasını gözlemlemek, İsrail Lübnan’dan çekilirken, Lübnan silahlı kuvvetlerinin bütün Güney Lübnan’a konuşlanmasına nezaret etmek ve destek olmak, bu konudaki faaliyetlerini İsrail ve Lübnan hükümetleriyle koordine etmek.”

AK Parti yönetimi, tezkerenin gönderilmesinin hemen ardından, 5 başkan vekili ile 170 milletvekilinin imzası bulunan olağanüstü toplantı başvurusunu TBMM Başkanlığı’na sundu. Başvuruda, Meclis’in toplanma ve tatiline ilişkin Anayasa’nın 93. maddesi gereği, Meclis’in 5 Eylül Salı günü saat 15.00’te toplanması isteniyor. 93. madde, Meclis başkanının, doğrudan doğruya veya üyelerin beşte birinin yazılı istemi üzerine Meclis’i toplantıya çağırmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious