Lübnan'a savaş değil, barış için gidiyoruz

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'a savaş için değil barış için gidildiğini belirterek, kamuoyu ve medyadan destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisinin İzmir il örgütü tarafından Prenses Otel'de verilen akşam yemeğine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Lübnan'a asker gönderilmesi konusundaki eleştirileri cevapladı. "Türkiye Lübnan'a gitsin mi gitmesin mi, işte orada terörle uğraşırken burayı bırakıp oraya gitmek TSK'nın yükünü ağırlaştırmıyor mu diyenler, şecaat arzederken sirkatini söylüyorlar" şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan, içe ne kadar kapanılırsa bulunulan bölgede inisiyatifin ve ağırlığın kalmayacağını, gündem belirlenemezse yarın orada söz hakkı bulunmayacağını ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu: Siz yoksanız, başkaları olacaktır. Siyaset boşluk kabul etmez. Bu içerde de dışarda da böyledir. Tarih boyunca ecdadımız böyle yapmıştır. Hint yarımadasına kadırgaları gönderdiyse boşuna göndermedi, ta Endonezya'nın Açe adasına donanma gönderdiyse boşuna göndermedi. Oraya da yardım elini uzattı. İşte Türkiye Lübnan'a bunun için gidiyor."

Bir taraftan çocuklar, yaşlılar ölürken, görünce ağlarken, üzülürken, bir taraftan da orada ne işin var demenin mantıksız olduğunu dile getiren Erdoğan, oraya kendi iradeleriyle değil oradaki dostlarımızın kardeşlerimizin hatta tarafların talebi neticesinde ve BM kararıyla gidildiğini dile getirdi. Hiçbir BM ülkesinin oraya savaşmaya değil, taraflarca kabul edilmiş barışı korumak için gittiğini hatırlatarak, "Halkı aldatmasınlar; biz oraya barışı korumak için gidiyoruz." dedi.

Oraya gidecek olan askerlerimizle ilgili gerek diplomatlarımız, gerekse askeri yetkililerimizin BM yetkilileriyle New York'ta masaya oturacaklarını ve konuşacaklarını anlatan Erdoğan, nerede, nasıl, sayının ne olacağı gibi ayrıntıların başta Genelkurmay ve dışişleri olmak üzere ilgili kurumların istişaresi ile kararlaştırılacağını belirtti. Bu noktada kamuoyunun ve özellikle medyanın desteğini beklediklerini ve bunu hakettiklerini ifade eden Erdoğan, "Çünkü bu konuda tarafların görüşlerini belirtmelerinden sonra parlamentodan bir netice çıkmıştır. Sivil toplum kuruluşları, siyasi insiyatif, medya bu karara sahip çıkmalıdır. Çünkü oraya Türkiye, Türk askeri gidiyor" dedi.

Kamu görevlileri ile sağlık mensupları, bayındırlık görevlilerinin de gideceği Ağustos 2007'ye kadar sürecek bu süreçte BM'de ülkemizin değerinin artacağını da dile getiren Başbakan, terörün kökü kurutuluncaya kadar mücadelenin devam edeceğini kaydetti. Erdoğan, konulara bütüncül olarak yaklaştıklarını ve resmin tamamını görmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, ağzı olanın konuştuğunu da ifade ederek, bunu yapanların çözüm ortaya koymadığını, birşey bilmediklerini söyledi. 30 yıldır terörün devam ettiğini ve buna şu anda parlamentoda bulunan partilerin iktidarlarının da çözüm getirmediklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, Somali'ye Afganistan'a askerimizi gönderirken de terörün olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious