Lübnan'da 33 günün bilançosu

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İki İsrail askerinin 12 temmuzda kaçırılmasıyla başlayan İsrail bombardımanı 1161 Lübnanlının ölümüne neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ölenlerin 1064'ünü siviller oluşturuyor. Bunların da üçte biri 12 yaşın altındaki çocuklar. İsrail'e roket saldırılarıyla karşılık veren Hizbullah da bir ayı aşan savaşta 58 kayıp verdi.
3 bin 600 sivilin yaralandığı savaş yüzünden yaklaşık bir milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu sayı toplam nüfusun dörtte birini oluşturuyor.

İsrail tarafında ise 65'i asker 153 kişi öldü. İsrail'in saldırılarında BM gözlemcileri de kayıplar verdi. Savaşta, 4 BM gözlemcisi ve bir BM askeri de hayatını kaybetti. İsrail uçaklarının yerle bir ettiği binaların enkazı altında da çok sayıda ceset bulunduğu sanılıyor.

Savaşın neden olduğu insani kayıpların yanında Lübnan'daki maddi zarar da bir hayli fazla. Ülkedeki konutlar, kamu binaları, turizm işletmeleri ve işyerleri tamamen harap durumda. 630 kilometrelik karayolu imha edildi. İsrail uçaklarının 145 köprüyü yıktığı Lübnan'da yerle bir edilen ev sayısı da 7 bin civarında.

Altyapısı İsrail füzeleriyle yerle bir olan Lübnan'ın yeniden imarı için milyarlarca dolar gerekiyor. Uzmanlar ilk aşamada 6 milyar dolar ihtiyaç olduğunu tahmin ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious