Lübnan'da anketler, ülkenin bölündüğünü gösteriyor

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Suriye yanlısı muhalefetin hükümeti devirmek için 12 gündür protesto gösterisi düzenlediği Lübnan'da yapılan anketler, halkın büyük bir kısmının Beyrut hükümetine olan güvenini yitirdiğini gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'da son olarak Beyrut Araştırma ve Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen bir anket, Dürzi ve Sünnilerin desteklediği Batı yanlısı hükümetin güven kaybettiğini ortaya koydu. Anket ayrıca ülkedeki Hıristiyanların da hükümet konusunda ikiye bölünmüş durumda olduğunu gösteriyor.

İngilizce yayınlanan Daily Star gazetesinde sonuçları açıklanan ankete göre ülkedeki Şiilerin yüzde 94'ü, Hıristiyanların da yüzde 50'si, Başbakan Fuad Sinyora hükümetinin "meşrutiyetini kaybettiğini" düşünüyor. Sünnilerin yüzde 38'i, Dürzilerin ise 90'ı ise tam tersini düşünüyor.

Bu bölünmelere rağmen anket, toplamda halkın yaklaşık dörtte üçünün yeni bir birlik hükümeti kurulması gerektiğine inandığını gösteriyor.

Toplam 800 kişinin katıldığı anket, 30 Kasım ile 5 Aralık tarihleri arasında 1 Aralık'ta başlayan muhalefet gösterileri ile aynı zamanda gerçekleştirilmiş.

Ankette aynı zamanda Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesinden sorumlu olanların uluslararası bir mahkemede yargılanması konusunda da katılımcılardan görüş alınmış. Buna göre katılımcıların yüzde 52'si, hükümetin bu konudaki tutumunu destekliyor. Yüzde 48 ise buna karşı.

Uluslararası bir mahkeme kurulmasından yana olan hükümet, Suriye yanlısı muhalefeti bu mahkemeyi önlemeye çalışmakla suçluyordu. Hariri suikastının arkasında Suriye olduğu iddia ediliyor; ancak Şam bu iddiaları reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious