Lübnan'da ateşkes ikinci gününe girdi

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in 33 gün sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararı uyarınca uygulamaya geçen ateşkes bugün ikinci gününe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail askerleri ile Hizbullah gerillaları arasındaki şiddetli çatışmalar dün azalırken ağır bombardıman altındaki Güney Lübnan'ı terk etmek zorunda kalan halk da evlerine dönmeye başladı.
BM Genel Sekreteri Kofi Annan bir aydan fazla süren çatışma ve bombardımanı bitiren ateşkesle ilgili olarak "genel olarak uyulduğu görüşüyor" açıklamasını yapmıştı.

Ateşkes kararının ikinci aşaması olan BM barış gücünün Güney Lübnan'a konuşlandırılması ile ilgili çalışmalar da sürüyor. Fransız askeri yetkililer, Fransa öncülüğünde görevlendirilecek BM barış gücü ile ilgili çalışmaları BM yetkilileri ile görüşüyor. Lübnan'a asker göndermesi muhtemel ülkelerin yetkilileri perşembe gününe kadar sürecek görüşmeler de barış gücünün görev tanımını netleştirecek.

Bu arada Lübnan Savunma Bakanı Elias Murr da Lübnan ordusunun haftasonu itibariyle 15 bin askeri Litani Nehri'nin kuzeyine yerleştirerek güneye geçmeye hazır halde bekletebileceğini açıkladı. Lübnan televizyonuna konuşan Murr Lübnan ordusunun güneyde 6 yıldır faaliyet gösteren Hizbullah'ı silahlandırmayacağını ifade etti.

"SAVAŞI KİM KAZANDI?"

Öte yandan çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği savaşın galibinin kim olduğu sorusu hâlâ cevap arıyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "stratejik ve tarihî bir zafer" kazandıklarını söylerken ABD Başkanı George W. Bush, "İran tarafından desteklenen Hizbullah'ın savaşı kaybettiğini" iddia etti. Bush ayrıca bir kez daha İran'ı Lübnan ve Irak'ın içişlerine karışmakla suçladı.

Ülkesinde savaşın zamanlaması konusunda şiddetli eleştirilere maruz kalan İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise parlamentoda yaptığı konuşmada Hizbullah liderlerini hedef almaya devam edeceklerini belirtti.

Bombardıman yüzünden evlerini terk eden Lübnanlılar geri dönmeye başlarken, yollarda kilometrelerce uzunlukta kuyruklar oluştu. Evlerinin ve işyerlerinin yerle bir olduğunu gören Lübnanlı vatandaşlar yine de hayatta kaldıklarına şükrediyor. Hizbullah ise İsrail saldırıları ile evlerini kaybedenlere onarım masrafları ve kira yardımı yapılacağını bildirdi. 33 gün süren İsrail bombardımanında binden fazla Lübnanlı sivil hayatını kaybetti. İsrail tarafı ise 150'den fazla kayıp verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious