Lübnan'da ateşkese büyük oranda uyuyor

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Kofi Annan, Lübnan'da İsrail ile Hizbullah arasında BM öncülüğünde sağlanan ateşkese büyük oranda uyulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunan Annan, ateşkesin iyi bir başlangıç olduğunu; ancak çözüm için sorunların nedenlerine inilmesi gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, raporunda Lübnan ordusu dışındaki tüm güçlerin silahsızlandırılması ve hiçbir devletin topraklarında meşru güçlere karşı silah kullanan gruplara müsamaha edilmemesi gerektiğini kaydetti. Annan, raporunda İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesi bölgeye Lübnan askerlerinin konuşlandırılması konusunda da ilerleme kaydedildiğini belirtti. İsrail'in Güney Lübnan'da işgal ettiği bölgelerin üçte ikisinden çekildiğini belirten Genel Sekreter, Tel Aviv'in, 15 bin Lübnan ve 5 bin BM barış gücü askerinin bölgeye gönderilmesiyle çekilme işleminin tamamlanacağını taahhüt ettiğini kaydetti. Annan, bu çekilme ve konuşlanma sürecinin de önümüzdeki hafta tamamlanabileceğini dile getirdi.

Bölgede bulunan henüz patlamamış bombaların kendisini kaygılandırdığını kaydeden Annan, Lübnan'da misket bombasıyla saldırı düzenlenmiş 451 yer tespit ettiklerini ve buraların her birinde yüzlerce bomba olduğunu ifade etti. BM, daha önce de misket bombasıyla yapılan saldırıların yüzde 90'ının, ateşkesi sağlayan 1701 sayılı kanunun çıkarılmasından sonra fırlatıldığını bildirmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious