Lübnan'da başkanlık seçimi ertelendi

Lübnan'da başkanlık seçimi ertelendi.21143
  • Giriş : 12.05.2008 / 22:23:00

Lübnan'da, ciddi siyasal krize neden olan yeni cumhurbaşkanının seçimi 19'uncu kez ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan LBC Televizyonu, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'nin, yarın yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimini erteleme kararı aldığını duyurdu. seçim için alınan tarih ise bu kez de 10 Haziran oldu.

Berri'nin sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada, ülkedeki şiddet olayları nedeniyle meclisteki oylamanın yapılamayabileceğini söylemişti.

1975-1990 yılları arasındaki iç savaşın ardından Lübnan'ın yakın tarihindeki bu en büyük siyasal krizi, son cumhurbaşkanlığı makamının kasım ayında boşalmasıyla başlamıştı.

Emil Lahud'un görev süresinin dolduğu 23 Kasım'dan bu yana cumhurbaşkanlığı makamı boş bulunuyor. Lübnan'da, muhalefetteki Suriye yanlısı Hizbullah yandaşlarıyla hükümeti destekleyenler arasında 7 Mayıs Çarşamba gününden bu yana süren çatışmalarda, en az 61 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Lübnan ordusu: "Güç kullanacağız"

Bu arada Lübnan ordusu, yarından itibaren düzeni sağlamak için gerekirse güç kullanacağını açıkladı.

Ordudan yapılan açıklamada, "Ordu birlikleri, güç kullanmayı gerektirse de, yasa gereği ihlallere son verecektir" denildi. Açıklamada, ordu birliklerinin yarın sabah yerel saatle 06.00'dan itibaren düzeni sağlamaya başlayacağı kaydedildi.

Lübnan'da, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın siyasal danışmanı Hüseyin Halil ise, ülkedeki son gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu.

Hüseyin Halil, başkent Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, havalimanı güvenlik şefi Tümgeneral Vefik Şakir'i görevden alma ve Hizbullah iletişim santralini yasadışı ilan etme kararını iptal etmediği sürece eylemlerinin süreceğini söyledi.

Halil, "Hükümet geri adım atmadan yollar açılmayacak. Silahlı olayların çıkma nedeni hükümet taraftarlarının barışçı gösteriler yapılırken bina üstlerine keskin nişancıları yerleştirip bize ateş açmaları. Bizim sorunumuz hükümetle, Lübnanlı vatandaşlarla değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious