Lübnan'da 'darbe' sinyali

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

)-Lübnan'da Suriye yanlısı muhalefetin taraftarlarını büyük bir gösteriye çağırmasının ardından başkent Beyrut'ta toplanan kalabalık muhalefet yanlıları, protesto gösterilerine başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan ordusu da gösteriler öncesi kentte çok geniş güvenlik önlemleri aldı. Kente takviye kuvvetler getirilirken hükümet binası ve bazı bakanlıkların çevresi askerler tarafından sıkı korumaya alındı. Kentin giriş ve çıkışlarına da çok sayıda asker yerleştirildi.

Hizbullah'ın, Lübnan hükümetini istifaya zorlamak için dün yaptığı çağrı, ülkede 2005 yılında Suriye karşıtlarının gerçekleştirdiği "sedir devrimine" yönelik karşı bir darbe çağrısı olarak da yorumlanıyor. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise darbeye veya benzeri bir müdahaleye izin vermeyeceğini bildirdi.

Gösteriler öncesi kentteki askerlerin sayısı diğer kentlerden gelen askerlerle takviye edilirken, çok sayıda asker de kent sokaklarında devriye geziyor. Lübnan Genelkurmay Başkanı Michael Süleyman da gösteri çağrılarının ardından askerlerine "hazır olma" emri vermişti. Ordu yetkilileri, farklı gruplar arasında tarafsız olduklarını; ancak gerekirse olası bir şiddete son vermek ve halkın hükümet binalarını basmasını önlemek için gösterilere müdahale edebileceklerini belirtiyor.

Hizbullah, dün yaptığı açıklamayla Lübnan Başbakanı Fuad Siniora'yı da eleştirmiş ve başbakanın görevini yerine getirememiş bir hükümetin başında bulunduğunu savunmuştu. Bunun üzerine dün bir açıklama yapan Fuad Sinyora ise gösterilerle istifa etmeyeceğini ve bir darbeye ya da "devlet içinde başka bir devlete" izin vermeyeceğini kaydetmişti. Sinyora, hükümete ve anayasalarına destek isterken, ülkenin bağımsızlığı ve demokratik düzeninin tehdit altında olduğu uyarısında bulunmuştu.

Lübnan'da geçtiğimiz yıl eski başbakanlardan Refik Hariri'nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolar neticesinde hükümetin değiştiği "sedir devrimi" yaşanmış ve Suriye, Lübnan'da çeyrek asırdan fazla zamandır süren askerî varlığına son vermek zorunda kalmıştı. O zamanki gösterilere 1 milyon civarında kişi katılmıştı.

Son olarak ise Lübnanlı Hıristiyan lider Pierre Cemayel'in öldürülmesinin ardından Lübnan'da büyük gösteriler düzenlenmişti.

Hem Cemayel hem de Hariri, Lübnan'da Suriye karşıtı bloğun içinde yer alıyor. Suriye karşıtları, Lübnan Cumhurbaşkanı Emile Lahud'u Şam yanlısı olmakla suçluyor. Suriye yanlıları ise Sinyora hükümetinin "Amerikan uşağı" olduğunu savunuyor.

Lübnan'da Suriye yanlısı muhalefetin son zamanlardaki en büyük gösterisi ise, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, İsrail ile yaşanan Lübnan savaşından sonra Beyrut'ta gerçekleştirdiği gösteri olmuştu.

Suriye yanlısı Hizbullah ve Emel grupları, geçtiğimiz haftalarda Lübnan hükümetindeki bakanlarını geri çekmişti. Suriye yanlısı Şii altı bakanın Sinyora yönetiminin anayasaya aykırı şekilde görev yaptığını savunarak istifa etmesi Sinyora hükümetini zayıflatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious