Lübnan'da devlet başkanlığı krizi sona erdi

Lübnan'da devlet başkanlığı krizi sona erdi.16856
  • Giriş : 25.05.2008 / 23:57:00

Kasım ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı makamı boş duran Lübnan'da nihayet devlet başkanlığı için seçim yapıldı. General Mişel Süleyman, ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milletvekilleri, 18 aylık siyasi kriz ve son dönemdeki kanlı çatışmaların ardından Cumhurbaşkanı seçimi için bugün parlamentoda toplandı.

Parlamento Başkanı Nebih Berri, oturumun açılışından önce milletvekillerini, "Lübnan şehitleri ve 2004'ten beri öldürülen milletvekilleri" için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı.

Oturuma katılan 128 milletvekilinden 118'i Genelkurmay Başkanı Süleyman'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi yönünde oy kullandı.

General Süleyman, 18 aydır derin siyasi krizden bir türlü çıkamayan ve Katar'ın başkenti Doha'da Arap Birliği'nin girişimiyle yapılan müzakerelerde anlaşmaya varılmasını takiben bugün parlamentoda yapılan seçimle ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Ülkede aylardır devam eden anlaşmazlığın giderilmesinden sonra Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman, Lübnan televizyonlarının canlı yayınladığı Meclis oturumunda, yemin ederek yeni Lübnan Cumhurbaşkanı oldu.

Suriye ile diplomatik ilişki kurulması çağrısı

Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Suriye ile diplomatik ilişki kurulması çağrısında bulundu.

Süleyman, seçilmesinin ardından mecliste yaptığı konuşmada, Lübnan ve Suriye arasında, "iki ülkenin yararına olacak diplomatik ilişkiler, her ülkenin sınırlarına ve egemenliğine karşılıklı saygı çerçevesinde kardeşçe ilişkiler" istediklerini söyledi.

Süleyman, Lübnan halkına birlik çağrısı da yaptı. Mecliste yaptığı ve sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında "yeni bir başlangıç" yaptıklarını söyleyerek, "birlik olalım" çağrısında bulundu.

Süleyman konuşmasında, eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkemeyi desteklediğini de belirtti.

Konuşmasında Hizbullah'ın İsrail'e karşı mücadelesinden övgüyle söz eden Süleyman, ancak hükümet ile ortak bir savunma stratejisi ve bunun başarılabilmesi için de "sessiz bir diyalog" olması gerektiğini kaydetti.

Mişel Süleyman'ın seçildiği haberlerinin ardından başkent Beyrut'un her yerinde kutlama amaçlı silah sesleri duyuldu.

Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı makamı, Emil Lahud'un görev süresinin kasım ayında dolmasından bu yana boş bulunuyordu.

George Bush memnun

ABD Başkanı George Bush, Lübnan'da 18 aydır süren siyasi krizin tarafların anlaşmasıyla son bulmasının ardından, bugün parlamentonun General Mişel Süleyman'ı yeni Cumhurbaşkanı olarak seçmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Bush, açıklamasında, "Lübnan'da yeni bir siyasi uzlaşma çağının açılmasını görmek için sabırsızlandığını" da ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, Süleyman'ın yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin "önemli bir ilerleme" olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı David Miliband tarafından yapılan yazılı açıklamada, "General Süleyman'ın seçilmesi Lübnan için önemli bir ilerleme" ifadesini kullandı ve yeni Cumhurbaşkanı ve Lübnan halkının İngiliz hükümetinin desteğine güvenebileceğini kaydetti.

Mişel Süleyman kimdir?

Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman (60), kuzeydeki Biblos kentinin Amçid kasabasında 21 Kasım 1948 tarihinde doğdu. Askeri Akademiyi 1970 yılında bitiren Süleyman, Lübnan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Siyasi ve Yönetim Bilimleri Bölümü'nden de diploma aldı.

Süleyman, 1998 yılında Cumhurbaşkanı olan Genelkurmay Başkanı Emil Lahud'un yerine Genelkurmay Başkanı seçildi.

Hristiyan Maruni topluluğundan olan Süleyman, İngilizce ve Fransızca biliyor, evli ve 3 çocuk babası.

Süleyman, 2005 yılında Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bulunan Nehr El Berid kampında El Kaide yanlısı Feth-ül İslam ile, 168 Lübnan askeri, 40 sivil vatandaş ve 200'den fazla militanın öldüğü, 15 hafta süren çatışmalarda güvenlik güçlerini idaresiyle ağırlığını arttırdı.

Eski Başbakan Refik Hariri'nin 14 Mart 2005 tarihinde öldürülmesinden sonra ülkede başlayan Suriye karşıtı gösterilerde orduyu sokağa çıkarmama yönündeki davranışı ise Süleyman'ı iyice ön plana çıkardı.

Süleyman, takdir toplayan bu davranışıyla Lübnan'da 29 yıl süren Suriye egemenliğinin bitirilmesine giden yolda en önemli adımı atan kişilerden biri olarak biliniyor.

Suriye yanlısı Emil Lahud'un 2007 yılı Kasım ayında görevinden ayrılmasından sonra adı Cumhurbaşkanlığı görevi için ön plana çıkan Süleyman, İran ve Suriye yanlısı Hizbullah ile Batı yanlısı çoğunluğun oluşturduğu Fuad Sinyora hükümeti tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildi.

Özellikle muhalefetin hükümetin yeniden kurulması ve yeni seçim yasasında düzenleme yapılması yönündeki taleplerinin yerine getirilmesini Cumhurbaşkanlığı seçimi için koşul olarak öne sürmesi nedeniyle, parlamentoda Cumhurbaşkanı seçimi 19 kez ertelendi.

İktidar ile muhalefet arasında, sonu silahlı sokak çatışmalarına varan anlaşmazlık üzerine, Doha'da Arap Birliği gözetiminde yapılan müzakerelerde taraflar, Cumhurbaşkanı seçiminin 25 Mayıs Pazar günü yapılmasında anlaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Lübnan Parlamentosu'nda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve yemin törenine katılmak için Beyrut'a gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious