Lübnan'da kriz tırmanıyor

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Lübnan’da Batı yanlısı Sünni Başbakan Fuad Sinyora ile Şii Hizbullah liderliğindeki muhalefet arasındaki kriz giderek tırmanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçen Cuma başlayan protesto gösterileri hız kesmiyor. Hizbullah’ın önderliğinde, Suriye karşıtı ve Batı yanlısı Başbakan Fuad Sinyora ve kabinesinin istifaya zorlamak için başlatılan gösteriler sürerken ve yer yer Sünni, Şii ve Hristiyan gruplar arasında çatışmalar meydana gelirken, Pazar günü öldürülen 20 yaşındaki gösterici Ahmed Mahmud için de cenaze töreni düzenlendi.

Beyrut’ta yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen ve gövde gösterisine dönüşen cenaze törenine on binler katıldı. Ahmed Mahmud’un öldürülmesini Başbakan Sinyora da kınamış, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Genelkurmay Başkanı’ndan uyarı

Bu arada Lübnan Genelkurmay Başkanı General Michel Süleyman ise ülkede her gün yapılan gösteri ve isyanların kontrolden çıkabileceği konusunda hükümeti uyardı. Yerel basında çıkan haberlere göre, General Süleyman'ın siyasi çözümün bulunmayışının, askeri kaynakları tükettiğini, tarafsızlığını zayıflattığını söylediği belirtildi. Ancak Süleyman'ın, ordunun Lübnan'ın tümünde durumu kontrol altına alamayabileceğini açıkladığı kaydedildi.

Siyasi gözlemciler, Lübnan'da askerlerin siyasi açıklama yapmasına normalde izin verilmememesi yüzündün Süleyman'ın bu sözlerinin krizin ciddiyeti konusunda dikkate alınması gereken bir uyarı olduğu yorumunu yapıyor.

Suriye karşıtları kaygılı

Lübnan Başbakanı Sinyora ise “Lübnan sorunları anayasal kurumlarda, örneğin başbakanlık binasında çözülür. Çözüm üretilen yer sokaklar değildir” şeklindeki sözlerini yineledi. Ancak ülkede tansiyonun tavana vurması, Suriye karşıtı siyasileri de kaygılandırıyor.

Bir basın toplantısı düzenleyen Suriye karşıtı bir grup milletvekili, sorun için yegane çözüm yolunun diyalog olduğunu bildirdi. Bu milletvekillerinden Dürzi lider Valid Cumbulat, Suriye yönetimi eleştirdi. Cumbulat ayrıca Dürzi halka seslenerek, sağduyulu olmalarını ve provokasyona gelmemelerini istedi.

Diplomasi trafiği sürüyor

Bölgede diplomasi trafiği de devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye düzenleyeceği günübirlik ziyaretin ardından, Lübnan’a gideceğini bildirdi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşeceğini söyleyen Erdoğan, “Lübnan'da hem askerlerimizi ziyaret etmeyi hem de Sayın Sinyora ile görüşmeyi düşünüyorum. Hedef, Ortadoğu barışına Türkiye olarak biz nasıl katkıda bulunabiliriz?” dedi.

Arabuluculuğa soyunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Şam yanlısı Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile Pazartesi günkü görüşmesi sonrasında “Arap ülkeler daha da kötüleşebilecek bir duruma karşı kayıtsız kalamaz” diye konuştu. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da Hristiyan muhalif lider Michel Aoun'un taleplerini desteklediklerini bildirdi.

Bölgedeki temaslarda bulunan Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan Hizbullah'ı dizginlenmesini istedi. AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da Lübnan hükümetine destek verdi.

Merkel ve Chirac’tan hükümete destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Polonya Devlet Başkanı Leh Kaczyinski’nin Almanya’nın Mettlach kentindeki geleneksel 'Weimar Üçgeni' görüşmelerinde de konu gündeme geldi. Chirac ve Merkel, Suriye’nin Lübnan’ın iç işlerini karışmaması gerektiğini ve tarafların birbirlerinin egemenlik haklarını tanımaları gerektiğin bildirdi. “Suriye ancak tutum değiştirdiğinde uluslararası toplum ve özellikle de AB ile iyi ilişkiler kurabilir” diyen Merkel ve Chirac, Sinyora hükümetine olan desteklerini de yeniden dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious