Lübnan'da olağanüstü hal ilan edildi

Lübnan'da olağanüstü hal ilan edildi.8174
  • Giriş : 23.11.2007 / 21:00:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 21:50:09

Cumhurbaşkanı Lahud orduyu göreve çağırarak, olağanüstü hal ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis Başkanı Nebih Berri, siyasi partilere ortak bir aday üzerinde anlaşmaları için zaman tanınması amacıyla bu yönde bir karar alındığını söyledi.

Böylece seçim, Batı ve Suriye yanlısı gruplar arasındaki anlaşmazlık yüzünden iki aydır beşinci kez ertelenmiş oldu.

Muhalefetteki milletvekillerinin boykotu nedeniyle cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması için mecliste gerekli çoğunluğa ulaşılamamıştı.

Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görev süresi ise gece yarısı sona eriyor.

Bu da Lübnan'ın en az bir hafta seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olmayacağı anlamına geliyor.

Lübnan Anayasası uyarınca, Emil Lahud'un görev süresi sona ermeden, yeni bir Cumhurbaşkanı seçilemezse, Lahud'un yetkileri otomatik olarak Suriye karşıtı Başbakan Fuad Sinyora'ya devredilecekti.

Ancak Lahud, görevi Sinyora'ya bırakmayacağını ve geçici Cumhurbaşkanı olarak Genelkurmay Başkanı General Mişel Süleyman'ı atayacağını bildirmişti.

Lübnan'da cumhurbaşkanı, meclisin en az üçte ikisinin oyuyla seçiliyor.

Bu da iktidardaki Suriye aleyhtarı siyasi bloğun, kendi adayını Cumhurbaşkanı seçtiremeyeceği ve muhalefetle uzlaşmasının kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor.

Muhalif lider Mişel Aun dün 2009'daki genel seçimlere dek geçici bir Cumhurbaşkanı seçilmesini önermiş ancak iktidar bu öneriyi anayasaya aykırı bulup reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Emil Lahud, olağanüstü hal ilan ederek orduyu da göreve çağırdı.

Cumhurbaşkanı Lahud'un olağanüstü hal çağrısını hükümet reddetti

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görevini bırakmasına 4 saat kala ilan ettiği ''olağanüstü hal'i'' hükümet reddetti. Açıklamayı hükümet sözcüsü yaptı.

Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün yapılmaması ve 30 Kasım'a ertelenmesinin ardından, Cuhurbaşkanı Lahud, olağanüstü hal ilan etmiş ve ülkenin tehdit içinde bulunduğunu belirterek, iç güvenliği sağlaması için orduyu göreve çağırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious