Lübnan'da "ruhani zirve" yapıldı

Lübnan'da
  • Giriş : 24.06.2008 / 15:07:00

Lübnan'da ulusal uzlaşmayı güçlendirmek için cumhurbaşkanlığı sarayında ''ruhani zirve'' düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulusal uzlaşma sonucu Cumhurbaşkanı seçilen Mişel Süleyman, Lübnan'daki farklı dini toplumların liderlerini saraya davet etti.

Ülkeyi mayıs ayında kana bulayan şiddet olaylarının ardından yapılan bu "ruhani zirve" dolayısıyla başkent Beyrut'un güneydoğusundaki Baabda Sarayı'nda Müslüman ve Hıristiyan liderlere hitap eden Süleyman, "Bu zirvenin ülkenin birliğini sağlamlaştırmak için bir ulusal birliğin temellerini atacağını umuyorum" dedi.

Zirvenin toplanmasına öncülük eden Süleyman, "Lübnanlılar arasındaki anlaşmazlıklar intiharın eşiğine getirdi" dedi ve geç olmadan diyalog başlatılması çağrısında bulundu.

Süleyman, Suriye karşıtı çoğunlukla Şii Hizbullah önderliğindeki muhalefet arasında bakanlıkların dağılımı konusunda anlaşmaya varılamamasından dolayı hükümetin kurulmasındaki gecikmeyi eleştirdi, hükümetin kurulmasının hızlandırılmasını da istedi.

Süleyman, "Siyasiler, fedakarlıklar yapılması ve tavizler verilmesi gerekse bile, ülkenin geçmekte olduğu kritik dönemde ulusal sorumluluklarını üstlenmelidirler" ifadesini kullandı.

Dini liderlerin zirve sonunda bir bildiri yayımlamaları bekleniyor. Hükümetin kurulması, Katar'ın başkenti Doha'da imzalanan ve 65 kişinin ölümüne yol açan kanlı şiddet olaylarına neden olan siyasi krize son veren barış anlaşmasında da öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious