Lübnan'da seçim çabaları sürüyor

Lübnan'da seçim çabaları sürüyor.59210
  • Giriş : 17.12.2007 / 11:04:00

Lübnan'da siyasi krize neden cumhurbaşkanı seçimini meclisin 8 kez erteledikten sonra bugün yapabilmesi için rakip siyasiler son dakika temaslarında bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emil Lahud'un 23 Kasım'da görev süresini doldurmasından bu yana boş kalan cumhurbaşkanlığı makamı için Suriye yanlısı ve karşıtı gruplar iki hafta önce Genelkurmay Başkanı Mişel Süleyman'ın ismi üzerinde ilkesel bir anlaşmaya vardı.

Ancak yeni hükümetin listesi ve Süleyman'ın bu göreve getirilmesi için anayasa değişikliğine gidilip gidilmemesine ilişkin görüş ayrılıkları nihai anlaşmanın önünde engel oluşturdu.

Seçimin bugün yapılabilmesi için bütün engellerin ortadan kalkıp kalmadığı henüz açıklığa kavuşmazken, bazı gazetelerde meclisin bugün seçimi yapabileceğine ilişkin iyimser yorumlar yer aldı.

En Nahar gazetesinin baş sayfasında, dün gece uzlaşma sağlandığı yönündeki imayla "Dokuzuncu oturum kesin. Genelkurmay Başkanı anayasal değişiklik olmadan Cumhurbaşkanı" başlığı atıldı.

Üçte iki çoğunluk gerekiyor

Seçim için meclisin saat 12.00'de toplanması planlanıyor ve Batı'nın desteklediği Suriye karşıtı iktidardaki koalisyon ile Hizbullah öncülüğündeki muhalefetin cumhurbaşkanı seçimi için oturum yeter sayısı olan üçte iki çoğunluğu sağlaması gerekiyor.

Lübnan'daki dini ve mezhepsel iktidar paylaşımı sistemine göre, bir Maruni Hıristiyan'ın seçilmesi gereken cumhurbaşkanlığına Süleyman'ın bugün seçilmesiyle, ülkede iç savaştan (1975-1990) bu yana yaşanan en ağır siyasi krizin aşılması hedefleniyor.

Ülkedeki gerilim, geçen hafta da Süleyman'ın seçilmesi durumunda yeni Genelkurmay başkanlığı için adı geçen Tuğgeneral François El Hac'ın suikasta uğramasının ardından daha da artmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious