Lübnan'da şiddeti sonlandıracak anlaşmaya imza

Lübnan'da şiddeti sonlandıracak anlaşmaya imza.8769
  • Giriş : 15.05.2008 / 20:55:00

Arap Birliği heyeti, Lübnan'daki karşıt tarafların liderleriyle ülkede şiddetin sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heyete başkanlık eden Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir el Tani, Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, tarafları siyasi krizi çözmek için Katar'da yarın görüşmeye davet ettiklerini belirtti.

Doha'daki görüşmelerde ulusal birlik hükümetinin kurulması, Genelkurmay Başkanı Mişel Süleyman'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ve yeni bir seçim yasası çıkarılması konularının ele alınması bekleniyor.

Bu arada, Hizbullah öncülüğündeki muhalefet, hükümete karşı başlattığı sivil itaatsizliğe son verdi.

Muhalefet milletvekili Ali Hasan Halil, muhalefetin 7 Mayıs'ta başlattığı sivil itaatsizliği sona erdirerek, tüm yollarla liman ve havaalanı güzergahını açmaya karar verdiğini belirtti.

Lübnan'da Cumhurbaşkanı seçimi krizini çözmek için iktidar ile muhalefet aylardır bir araya gelip görüş ayrılığını gideremeyince, çıkan silahlı çatışmadan sonra devreye giren Arap Birliği heyeti Beyrut'ta iki gündür temaslarda bulunuyor.

Hükümetin Hizbullah yanlısı Beyrut Havaaalanı güvenlik şefinin görevden alınmasına yönelik kararı ve Hizbullah'a ait telekomünikasyon ağının yasadışı olduğunu açıklamasıyla ülke, 1975-90 yılları arasındaki iç savaştan sonra en kanlı şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Hükümet, olaylar üzerine dün, Hizbullah'a yönelik tedbirlerin kaldırıldığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious