Lübnan'da şiddetli çatışmalar sürüyor

  • Giriş : 02.06.2007 / 17:19:00

Ordu güçleriyle Fetih el İslam üyeleri arasında şiddetlenen çatışmalar bugün de devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordu güçleri, örgüt mevzilerini vururken, grup teslim olmayacağını bir kez daha yineledi.
Lübnan Ordusu bugün ilk kez Fransız yapımı bir helikopterle hava saldırısı düzenledi. Nahr el Bared sakinleri, kampın yüzde 60'ının saldırılarla tahrip edildiğini bildiriyor.

Şiddetli çatışmalar devam ederken açıklama yapan Fetih el İslam Sözcüsü Ebu Selim Taha, "Teslim olmamak için kanımızın son damlasına kadar savaşacağız" dedi.

Güvenlik kaynakları dün gece zırhlı askerî aracı hedef alan roket saldırısında 2 askerin öldüğünü bildirdi. Bugünkü çatışmalarda da bir asker öldü. Kaynaklar, çatışmalarda onlarca militanın da öldüğünü ifade etti.

Lübnan güçlerinin ülke genelinde 400 bin Filistinli mülteciyi barındıran 12 kampa girme yetkisi bulunmuyor. Askerler de kampın resmî sınırlarını şu ana kadar aşmamış gözüküyor. Çatışmalara kampın çevresinde sürüyor.

Lübnan'da 1975-90 yılları arasında devam eden iç savaştan bu yana en kötü iç çatışmada yaklaşık 105 kişi hayatını kaybetti.

Lübnan hükümeti, Fetih el İslam üyelerinin adalate teslim olmasını istiyor. Örgüt ise hiçbir üyelerini teslim etmeyeceklerini vurguluyor. Kampta hâlâ 5 bin civarında sivilin bulunduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious