Lübnan'da siyasî kriz aşılamadı

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

İsrail saldırıları sırasında gösterdiği direnişle Lübnan halkı ile Arap ve İslam alemi üzerinde prestij kazanan Şii Hizbullah örgütü, bu avantajı siyasî güce dönüştürmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantının ardından kısa bir açıklama yapan Hizbullah müttefiklerinden Hıristiyan lider Mişel Avn, "Oturum, görüşmeler için bir takvim belirlenmeden ertelendi" dedi.

Lübnan'ın suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad, Hizbullah ve müttefiklerinin taleplerini kabul edebileceğini, fakat bunun karşılığında Hariri suikastı sanıklarının uluslararası bir mahkemede yargılanmalarına karşı çıkmamalarını istediği öne sürülüyor. Hariri yandaşları ise Lübnan medyasında çıkan bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ediyor.

Hizbullah, taleplerinin kabul edilmemesi halinde, hükümeti seçimlere zorlamak için gösterilere başlama tehdidinde bulunmuştu. Şii örgüt, Başbakan Fuad Sinyora'yı İsrail'le savaşta Hizbullah'a arka çıkamamak, ABD ve İsrail'in örgütün silahızlandırılması taleplerini desteklemekle suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious