Lübnan'da su sorunu çözülüyor

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Lübnan'daki Türk köyünün su sorununu Türkiye çözecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dedelerinin Osmanlı Devleti zamanında bölgeye yerleştirildiğini ifade eden belde halkı, tapularını ve Osmanlı paralarını göstererek Türkiye'ye olan sevgilerini dile getirdi.
Beldeyi ziyaret eden Konya Büyükşehir Belediyesi heyeti, savaştan etkilenen ailelere gıda yardımında bulunurken, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Beyrut ziyaretinde kendisinden su sorunlarının çözümünü isteyen Kvaşra Belediye Başkanı'na sorunlarının çözümü için bir ekip gönderme sözü verdi.

Lübnan'ın önemli kentlerinden Trablus'a 70 kilometre uzaklıktaki Kvaşra Beldesi'nin Belediye Başkanı Muhammed Abdülkerim, dedelerinin yaklaşık 400 yıl önce Osmanlı döneminde bölgeye yerleştirildiğini, ancak Anadolu'nun hangi kentinden geldiklerini tam olarak bilmediklerini söyledi. Buraya gelen Türk ailelerden oluşan köyün, yıllar içinde nüfusun arttığını dile getiren Abdülkerim, Türkçe'de 'göçer' anlamına gelen Kvaşra olarak adlandırılan bir belde haline geldiğini aktardı. Bölge halkının Türk kimliğini korumaya çalıştığını anımsatan Abdülkerim, halen yaklaşık 2 bin 800 kişinin yaşadığı beldenin tamamına yakınının Türkler'den oluştuğunu, herkesin Türkçe bildiğini söyledi.

Belde halkının temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu anlatan Abdülkerim, şunları kaydetti: ''Yakın tarihte Anavatanımız Türkiye ile kopan ilişkilerimizi güçlendirmek için çalışmalarımız sürüyor. Lübnan Büyükelçiliğimiz aracılığıyla her yıl Türkiye'ye 3 genç üniversite eğitimi için gidiyor. Bu sayının artırılmasını istiyoruz. Buranın kültürel anlamda da Türkiye'ye yakınlığını görebilirsiniz. En çok sevdiğimiz sanatçı İbrahim Tatlıses. Tatlıses'in şarkıları beldemizde severek dinleniyor. Türkiye'yi çok merak ediyoruz. Lübnan'da barışın sağlanması için Türk askerinin geleceğini duyunca, tüm belde halkı olarak çok sevindik. Türk askerinin Lübnan'da olmasından gurur duyacağız.''

Abdülkerim, son İsrail saldırılarında beldeye ulaşımı sağlayan yollar ve elektrik hatlarının zarar gördüğünü ancak, Türk Hükümeti'nin girişimleriyle yolların ve elektrik hatlarının onarıldığını belirtti. Belde sakinlerinden Kemal Yusuf ile oğlu Süleyman Yusuf ise beldelerinde gıda paketi yardımı dağıtan Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle sohbet edip, Osmanlı döneminden kalan tapu belgeleri ve eski Osmanlı paralarını gösterdi.

Öte yandan Belediye Başkanı Abdülkerim, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in Beyrut'ta Manara restoranda yetim çocuklara verdiği iftar yemeğine katılarak, Akyürek'ten beldenin henüz halledilemeyen altyapı ve su sorununun çözüm konusunda destek istedi. Başkan Akyürek, bu konuda bir ekip gönderme sözü verdi. Konya Büyükşehir Belediyesi, savaşın sürdüğü günlerde yaptığı gıda ve ilaç yardımın ardından şimdi de Beyrut, Sur, Saida ve Trablus kentlerinde mağdur ailelere ve yetimhanelere yönelik ramazan yardımı yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious