Lübnan'dan Arınç'a teşekkür

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Lübnan Büyükelçisi TBMM Başkanı Arınç'a teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in saldırısına maruz kalan Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Sıam, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı telefonla arayarak hem İslam Konferansı Parlamenterler Birliği'ni (İKÖPAB) toplantıya çağırması hem de duyarlılığı nedeniyle teşekkür etti.
TBMM Başkanı Bülent Arınç telefon görüşmesinde, Lübnan'ın ateşkes istediğini ancak buna İsrail tarafının yanaşmadığına dikkati çekti. Mağdur olan Lübnan'ın zararlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Arınç, "Evlerini terk eden mülteciler bir an önce geri dönmelidir. Lübnan'ın yaraları sarılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Türk Hükümeti'nin, Parlamentosu'nun ve halkının Lübnan'ın yanında olduğunu belirten Arınç, "Acılarınızı paylaşıyoruz. Gözü yaşlı Lübnan halkının yaralarının sarılması için Türkiye'deki sivil toplum örgütleri de Lübnan halkı için seferber olmuştur. Bu sıkıntılı günlerinde Lübnan halkına her türlü desteği vermeye hazırız" dedi. Arınç, Dönem Başkanı olarak İslam Konferansı Parlamenterler Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdığını ve bu toplantının 13-14 Ağustos tarihlerinde Suriye'nin Başkenti Şam'da yapılacağını da hatırlattı.

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Sıam da telefon görüşmesinde Arınç'a, gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür etti. Lübnan Hükümeti'nin Türk Hükümeti, Parlamentosu ve halkına müteşekkir olduğunu kaydeden Büyükelçi, Türkiye'nin ateşkes girişimlerini takdir ve şükranla karşıladıklarını söyledi. Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'in Lübnan'da temaslarda bulunduğunu anımsatan Sıam, "Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda çok sayıda istifalar oldu. Sivil toplum örgütleri yardım kampanyaları başlattı. Tüm bu girişimler dost ve kardeş ülke Türkiye'nin Lübnan halkına olan sevgisinin, dayanışmasının ve kardeşliğinin göstergesidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious