Lübnan'dan tahliye edilen 14 Türk geldi

Lübnan'dan tahliye edilen 14 Türk geldi.21088
  • Giriş : 11.05.2008 / 09:07:00

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan ve Türk Büyükelçiliğinin girişimleriyle tahliye edilen 14 Türk vatandaşı, Hatay'ın Yayladığı sınır kapısından ülkeye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Büyükelçiliğinin girişimleriyle çatışmaların sürdüğü Batı Beyrut'taki evlerinden ve otellerden tek tek alınarak bugün tahliye edilen Türk vatandaşları, elçiliğin tahsis ettiği otobüsle Yayladağı sınır kapısına ulaştı.

Sınır kapısına gelen vatandaşlardan Umur Gökçe, çatışmalar nedeniyle korku dolu günler geçirdiklerini belirterek, ''Evimize hapsolmuş vaziyetteydik. Duvarlarımıza sürekli olarak kurşunlar isabet ediyordu. Çok korkmuştuk. Büyükelçiliğe başvuruda bulunduk. Onların girişimi ile o çatışmalardan kurtulduk. Yetkililere çok teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Bir daha Lübnan'a dönmek istemediğini belirten Gökçe, yerel halkında çatışmalardan fazlasıyla etkilendiğini ve zor günler geçirdiklerini söyledi.

Mine Altun ise, bir aylık bir ziyaret için Lübnan'a gittiğini ifade ederek, ''Lübnan'da bir ay kalmayı düşünüyordum, ancak ziyaretimin 15'inci gününde çatışmalar başladı. Dışarı bile adım atamadım, Lübnan'da çok sayıda akrabam var. Onları orada bıraktım, hayatlarından endişe duyuyorum'' şeklinde konuştu.

Altun, Türkiye'ye ulaşmaktan mutluluk duyduğunu da belirterek, birlikte geldikleri kişilerle rahat bir nefes aldıklarını kaydetti.

Yayladığı sınır kapısından giriş yapan Türk vatandaşlarının isimleri şöyle:
- Murat Cengiz,
- Zekeriya Yas,
- Mehmet Çelik,
- Yener Kahya,
- Yavuz Şamyanlı,
- Altan Ertin,
- Sebahat Gök,
- Turgut Plümer,
- Mine Altun ve iki yakını,
- Bora özbek,
- Yavuz Tümer ve
- Umur Gökçe

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious