Lübnan’ı bekleyen 5 senaryo

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Bir zamanlar Ortadoğu’nun istikrar adası olan Lübnan’ın yaşadığı trajedi, dünyanın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan’ın geleceğiyle ilgili 5 alternatif senaryoyu analiz eden İngiliz Independent gazetesi, iç karartıcı tahminlerde bulundu. Senaryoların “en büyük kaybedeni” ise Lübnan.

Gazetenin ilk senaryosu “İsrail’in tek taraflı çekilmesi” üzerine. Buna göre, sivil ölümlerin artması ve altyapının ağır hasar görmesiyle artan uluslararası baskılar sonucu ABD, İsrail’den geri çekilmesini isteyebilir. Bu durumda roket saldırıları durabilir; fakat İsrail, Hizbullah saldırılarına açık olmaya devam eder. Zafer ilan eden Hizbullah, askerî gücünü artırabilir. Bu da İsrail’in askerî prestijine büyük darbe vurur. Gazetenin “diplomatik çözüm” senaryosuna göre İsrail “kazanılamayacak bir savaşa girdiğini kabul eder” ve BM’den de yardım ister. ABD, Avrupa ülkelerinden sınırdaki tampon bölgeye asker göndermelerini isteyebilir. Uluslararası barış gücü, Hizbullah’ın ‘silahsızlandırılmasını’ denetleyebilir; ancak örgüt bunu kabul etmez. Kaybeden ise harap edilen Lübnan olur. “Kitlesel halk ‘isyanıyla’ İsrail kapana kısılır” senaryosuna göre Tel Aviv yönetimi, kuzey sınırında bitmeyen çatışmalarla batağa saplanır. Filistinli örgütlerin füze saldırıları da devam eder. Bunun üzerine İsrail halkı, iktidara baskı yapar. Ardından 2000’deki gibi İsrail yine Güney Lübnan’dan çekilir. İran’ın da desteğiyle gerilla savaşı yürüten Hizbullah, İsrail’in çekilmesiyle daha da güçlenir. Diplomatik inisiyatif başarısız olursa bu senaryonun gerçekleşme ihtimali hiç de düşük değil.

Bir diğer alternatifte ise “İsrail’in, Suriye’ye de saldırma senaryosu” işleniyor ve Şam’ın Lübnan’ı yeniden işgal ederek İsrail’le hesaplaşma yolunu seçebileceği belirtiliyor. Bu felaket senaryosuna göre, Lübnan iyice harabeye dönerken Beyrut işlemez hale gelecek, hükümet zor durumda kalacak. İran ve Suriye’nin desteklediği Hizbullah, parlamentoda güçlenecek. Lübnan’da tam bir anarşi ve kaos hüküm sürerken İsrail saldırıları devam edecek.

Beşinci senaryoda ise “İsrail’in Güney Lübnan’ı işgali” var. Gazete bu planın 1982’deki gibi ‘tutma’ ihtimalinin düşük olduğunu dile getiriyor. Ancak işgal gerçekleşirse Lübnan halkı ve dünya, İsrail’e karşı seferber olur. İsrail çok fazla asker kaybedebilir. Kazanan, silah tüccarları ve Hizbullah olur. Ortadoğu yönetimleri de büyük prestij kaybeder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious