Lübnan'ın üçte biri göçtü

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

İsrail, bütün dünyanın gözü önünde 23 gündür Lübnan'ı bombalıyor. Yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sinyora'nın açıkladığı bilançoya göre, İsrail saldırıları sebebiyle 1 milyon insan yerinden oldu. Çoğunun evi yıkıldı, bir kısmı da güvenlik sebebiyle kuzeye göç etti. Öldürülen sivil sayısı 900'ü geçti. Hayatını kaybedenlerin üçte biri 12 yaşın altındaki çocuklar. İsrail, altyapıya da büyük zarar veriyor. Havaalanları, köprüler, yollar ve elektrik santralları savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Dün Beyrut'un güney banliyölerine bomba yağdıran İsrail jetleri, aynı aileden biri çocuk 3 kişiyi katletti. Kara birlikleri ise Hizbullah karşısında zorlanıyor. 4 ayrı koldan Lübnan'ın güneyine giren yaklaşık 10 bin İsrail askeri, Bint Cebel, Tebnin ve Nebatiye bölgelerine hakim tepeleri ele geçirmeye çalışıyor; ancak sert direnişi kıramıyor. İsrail, en fazla kaybı dün verdi. Hizbullah'ın düzenlediği roket saldırılarında 8 kişi hayatını kaybederken çatışmalar sırasında da 4 asker öldü.

Çatışmalar bütün hızıyla sürerken İslam Konferansı Örgütü, dün bir kez daha acil ateşkes çağrısında bulundu. Malezya'da yapılan İKÖ genişletilmiş yürütme kurulu toplantısının ardından yayınlanan sonuç bildirisinde, BM Güvenlik Konseyi’nin acil, koşulsuz ve kapsamlı ateşkes sağlayarak sorumluluğunu yerine getirmesi istendi.

İsrail'e bir tepki de İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) geldi. Merkezi Amerika'da bulunan HRW, İsrail ordusunun sivilleri bilerek bombaladığını ve bazı saldırıların savaş suçu teşkil ettiğini açıkladı. Dün yayınlanan raporda, “İsrail güçleri bazı durumlarda sivilleri kasten hedef aldı. Bu başarısızlıklar kaza olarak nitelendirilemez ve suç Hizbullah'ın yanlış hareketleri üzerine atılamaz.” denildi. Raporun, saldırıdan sağ çıkanlarla yapılan görüşmeler, bombalanan yerlerdeki incelemeler ve hastanelerle yardım kuruluşlarından gelen bilgilere dayanılarak hazırlandığını belirten HRW, İsrail'in savaş uçakları ve ağır silahlarla, çoğu beyaz bayrak asarak kaçmaya çalışan sivil araçlara ateş açtığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious