Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı kim?

Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı kim?.11756
  • Giriş : 25.05.2008 / 18:06:00

1648 doğumlu Lübnan'ın yeni cumhurbaşkanı General Süleyman'ı ön plana çıkaran olay neydi, orada ne yapmıştı. İşte Süleyman'ın hayatı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, kuzeydeki Biblos kentinin Amçid kasabasında 21 Kasım 1948 tarihinde doğdu.

Askeri Akademiyi 1970 yılında bitiren Süleyman, Lübnan Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Siyasi ve Yönetim Bilimleri Bölümünden de diploma aldı.

Süleyman, 1998 yılında Cumhurbaşkanı olan Genelkurmay Başkanı Emil Lahud'un yerine Genelkurmay Başkanı seçildi.

Hristiyan Maruni topluluğundan olan Süleyman, İngilizce ve Fransızca biliyor, evli ve 3 çocuk babası.

Süleyman, 2005 yılında Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bulunan Nehr El Berid kampında El Kaide yanlısı Feth-ül İslam ile, 168 Lübnan askeri, 40 sivil vatandaş ve 200'den fazla militanın öldüğü, 15 hafta süren çatışmalarda güvenlik güçlerini idaresiyle ağırlığını arttırdı.

Eski Başbakan Refik Hariri'nin 14 Mart 2005 tarihinde öldürülmesinden sonra ülkede başlayan Suriye karşıtı gösterilerde orduyu sokağa çıkarmama yönündeki davranışı ise Süleyman'ı iyice ön plana çıkardı. Süleyman, takdir toplayan bu davranışıyla Lübnan'da 29 yıl süren Suriye egemenliğinin bitirilmesine giden yolda en önemli adımı atan kişilerden biri olarak biliniyor.

Suriye yanlısı Emil Lahud'un 2007 yılı Kasım ayında görevinden ayrılmasından sonra adı Cumhurbaşkanlığı görevi için ön plana çıkan Süleyman, İran ve Suriye yanlısı Hizbullah ile Batı yanlısı çoğunluğun oluşturduğu Fuad Sinyora hükümeti tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildi.

Özellikle muhalefetin hükümetin yeniden kurulması ve yeni seçim yasasında düzenleme yapılması yönündeki taleplerinin yerine getirilmesini Cumhurbaşkanlığı seçimi için koşul olarak öne sürmesi nedeniyle, parlamentoda Cumhurbaşkanı seçimi 19 kez ertelendi.

İktidar ile muhalefet arasında, sonu silahlı sokak çatışmalarına varan anlaşmazlık üzerine, Doha'da Arap Birliği gözetiminde yapılan müzakerelerde taraflar, Cumhurbaşkanı seçiminin 25 Mayıs Pazar günü yapılmasında anlaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious