Lübnanlı, 'zafer kazanmış' gibi

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İsrail bombardımanı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Lübnanlılar, geriye "zafer düşüncesiyle" dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'in en çok vurduğu bölgelerden biri olan Sur kentinde yaşayanlar, geri dönüşlerini bir zafer olarak görüyor. Geri dönüş için oluşturdukları uzun konvoylarda yediden yetmişe herkes zafer işareti yapıyor, Hizbullah ve lideri Nasrallah lehine sloganlar atıyor. Araçların birçoğunda da Nasrallah'ın posterleri asılı.

İsrail'in bir ayı aşkın süren saldırılarının ardından BM'nin aldığı karar neticesinde saldırılar durdu. Bombardımandan en çok etkilenen kentlerden biri olan Sur sakinleri yavaş yavaş geriye dönmeye başladı. Özel araçlarıyla ya da minibüs ve kamyonlarla evlerine dönmenin sevincini yaşayan Surlular, zafer işaretleriyle bu mutluluklarını ifade ederken araçlardan gelen korna sesleri de bu sevince ortak oldu.

Geri dönüşün başlamasının ardından kentteki bazı dükkanlar da bugün kepenklerini açtı. Müzik dükkânlarında zafer şarkıları çalarken, Sur sakinleri İsrail'e karşı gösterdiği direniş dolayısıyla Hizbullah'a ve lideri Hasan Nasrallah'a şükranlarını dile getirdi. İsrail bombardımanı yüzünden harabeye dönen Liman kenti Sur'da küçük çaplı meyve-sebze pazarları da kuruldu. Halk alışverişe başladı.

- Hizbullah bizim toprağımızı korudu, Sur bir direniş ve kurtuluş kentidir -

Sur'da alışveriş yapan bir genç, Cihan'a açıklamasında zaferden dolayı Allah'a şükrederek "Artık hayatımız normale dönüyor. Sur bir direniş ve kurtuluş kenti." dedi. Lübnan'ın güneyindeki direnişçilere de büyük minnet duyduklarını ifade eden genç, "Onlar bizim toprağımızı ve namusumuzu korudu" diye konuştu. Hasan Nasrallah'a teşekkür eden Lübnanlı genç, savaşı bitiren şeyin Arap veya yabancı liderlerin çabaları değil, Hizbullah direnişi olduğunu belirtti. Bir başka genç de Hizbullah'ı övdükten sonra duygularını "Hiç korkmadık. Burası bizim toprağımız. Niye korkalım." sözleriyle ifade etti.


İsrail'in 33 gün süren bombardımanı özellikle Sur kentini tanınmaz hale getirmişti. Kentteki köprüler yıkılmış, dış dünyayla bağlantısı kesilmişti. Yardım kuruluşları da kente yardım ulaştırmakta zorlanıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious