Lübnanlılar yardımlaşıyor

Lübnanlılar yardımlaşıyor.79343
  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Lübnanlılar birbirlerine yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydeki Sur kenti İsrail bombardımanı yüzünden harabeye dönmüş durumda. Kentte araç kullanımı da yasaklandı. Bütün bunlara rağmen bölgeye benzin, yiyecek ve içecek getirmek için Sur-Beyrut arası sefer yapan taksiciler köprülerin kapalı olmasından dolayı zor anlar yaşıyorlar.

Sur'dan Beyrut'a insan taşıyıp dönüşte benzin ve sebze getiren taksicilerden Mahmut Ahmet, savaş başladığından beri her gün uzun bir yolu kat ettiğini ancak son bir haftadır her gün yolunu değiştirmek zorunda kaldığını kaydederek, dün BM tarafından Güney ve Kuzey Lübnan'ı ayıran Litani nehrinin üzerine inşa edilen toprak yolun bu sabaha karşı iki kere vurulduğunu anlatıyor. Mahmut Ahmet, bu sabah yine diğer taksici arkadaşları ile birlikte Sur kentinin çıkışında buluşarak yola koyuluyorlar. BM tarafından toprak bir bağlantı yolunun yapıldığını belirten Mahmut, 'Bu yolu da dün gece iki kere vurmuşlar, tek bağlantı yolu burası, başka yol yok. Ekmek parası için her şeyi göze alarak burayı geçmek zorundayız' diye konuşuyor.

Litani nehrinin üzerine kurulan bu toplama yoldan tehlikeli geçiş 2-3 saat kadar sürüyor.


HALK POLİSLE KAVGA ETTİ


Diğer yandan Güney Lübnan'da mahsur kalan ve BM'nin ve yardım kuruluşlarının ulaşamadığı bölgelerdeki halka yardım ulaştırmak isteyen Beyrutlular Sayda şehrinin girişinde polis tarafından engellendi. Beyrut'ta bir araya gelerek 40 araçlık konvoy oluşturan ve Sayda şehrinin girişine geldiklerinde araçlarının geçişlerine izin verilmeyen grup polisle kavga etti. Ellerindeki gıda malzemelerini Sur'a götürmek istediklerini anlatmaya çalışan Beyrutlular İsrail'in masum insanlara karşı yürüttüğü saldırılar sonucu açlık çeken kişilere uluslar arası kuruluşların yardım eli uzatmamasından yakındılar. Polis tarafından sakinleştirilen grup evlerinden getirdikleri gıda malzemelerinin askeri konvoylarca ulaştırılacağının söylenmesi üzerine Beyrut'a geri döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious