Lübnanlılara yardım gidiyor

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Suriye'ye sığınan Lübnanlılara 1.2 milyon dolarlık yardım yola çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu'da başlayan savaşın ilk gününden bu zamana kadar Lübnan'a yönelik insani yardımın sürdürüldüğünü, Suriye'de bulunan Lübnanlı sığınmacılara ulaştırılmak üzere 1.2 milyon ABD Doları tutarındaki yardımın yola çıktığını bildirdi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye'nin Ortadoğu'da yaşanmakta olan krizin başlangıcından itibaren, muhtaç durumda olan Lübnan halkına insani yardımda bulunulması yolunda gerekli adımları süratle attığı belirtildi. Bu çerçevede, hükümetin Lübnan'a ve Lübnanlı sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da Suriye'ye yapılması kararlaştırılan toplam 1,2 milyon ABD Doları tutarındaki insani yardımın sevkine başlandığını kaydedilen açıklamada, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından bugüne kadar toplam 24 TIR'lık karma gıda yardımı teslim edilmiş olduğu ifade edildi.

Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da muhtaç durumdaki Lübnan halkına yardım elini uzatmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, "Uluslararası örgütlerin de Lübnan'a yönelik yardımlarını giderek artan oranda Mersin Limanı üzerinden sevk ettikleri görülmektedir. Hatırlanacağı üzere, kronik böbrek hastası Lübnanlı çocukların diyaliz seanslarının devam ettirilebilmesini teminen, Türk Böbrek Vakfı ve Özel Diyaliz Merkezleri Derneği isimli özel kuruluş tarafından bağışlanan hemodiyaliz malzemesi 29 Temmuz 2006 günü Deniz Kuvvetlerimize ait Bafra korvetiyle Beyrut'a intikal ettirilmişti. İhtiyacın devam ettiğinin anlaşılması üzerine 'Eczacıbaşı Baxter Hastane Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.' tarafından 8,7 ton ağırlığında ilave hemodiyaliz malzemesi hibe edilmiştir. Sözkonusu malzeme, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Bandırma korvetiyle 16 Ağustos 2006 tarihinde Mersin'den Beyrut'a sevk edilecektir. Türkiye, dost Lübnan'ın yanında olmaya ve Lübnan halkının yaralarının sarılması yolunda elinden gelen desteği vermeye devam edecektir.'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious