Lübnan'a atılan bombalar için soruşturma

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

İsrail Ordusu’nun, Güney Lübnan’daki Savaş Sırasında Misket Bombaları Kullanımıyla İlgili Soruşturma Açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Ordusu’nun, güney Lübnan’daki savaş sırasında misket bombaları kullanımıyla ilgili soruşturma açılıyor. İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un, soruşturma için bir tümgenerali görevlendireceği bildirildi.

Lübnan savaşında misket bombalarının kullanımı ile ilgili kara kuvvetlerinde, Tuğgeneral Michel Ben-Baruch tarafından yapılan kapsamlı ilk soruşturma, ordunun talimatlara rağmen, misket bombaları kullandığını ortaya koydu.

İsrail Kanal 1 televizyonunun haberine göre, Halutz, İsrail Ordusuna, misket bombalarının son derece dikkatli biçimde kullanılması emrini verdiği, söz konusu bombaların yerleşim yerlerine atılmasını yasakladığını emrettiğini söyledi.

Ancak, misket bombaları, topçu bataryaları ve Çoklu Roket Rampaları Sistemi ile yerleşim yerlerine atıldı.

İsrail Hava Kuvvetlerinin, Lübnan savaşında söz konusu bombaları kullanmadığı da belirtiliyor.

Kara Kuvvetleri bünyesinde yapılan soruşturmanın bulguları, Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un yanısıra İsrail Ordusu Başsavcısına da sunuldu.

Askeri Başsavcı Avichai Mendelblit, konuyla ilgili bir soruşturma açacak. Bu soruşturma kapsamında, İsrail ordusu subaylarının bilerek emirlere karşı gelip gelmedikleri, veya olayın cezai soruşturmayı gerektirip, gerektirmediği soruşturulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious