Lübnan'da BM idaresinde uzlaşma yolu

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Rice: “Lübnan'da BM idaresinde uluslararası barış gücü gerekliliğinde anlaşmaya varıldı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalya'nın başkenti Roma'da Lübnan'daki saldırılarla ilgili yapılan ve 15 ülkenin katıldığı konferansın sonunda ortak basın toplantısı düzenlendi. ABD'li Bakan Rice, BM idaresi altında bir uluslararası güç oluşturulması ve bu gücün insani yardım çabalarına katkı sağlayacak, barışın sağlanmasında yardımcı olacak kapasitede ve güçte olması konusunda katılımcı ülkelerin fikir birliğinde olduğunu söyledi. İran'ın Lübnan'daki rolünden endişe duyduklarını ifade eden Rice, Suriye'nin de bu sürecin bir parçası olması gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan da, Lübnan'daki çatışmaları sona erdirecek bir anlaşmaya varılmasında, hem Suriye hem de İran'ın yer almasının önemli olduğunu söyledi. Genel Sekreter Annan, Lübnan için çokuluslu güç oluşturulması ve Hizbullahın silahsızlandırılmasını öngören BM kararlarının yürürlüğe girmesi çağrısında bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema Lübnan'ın yeniden inşası için bir yardım konferansı toplanması konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydetti. Konferansın ortak bildirisini okuyan D'Alema, barış konferansında Lübnan'ın topraklarını kontrol etmesi ve ''kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes'' için hemen çalışmalara başlanması yönünde karar alındığını söyledi.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora da Lübnan'da tüm silahların yasal yönetimin elinde olması gerektiğini vurgulayarak acil ateşkes ve İsrail ile komşuları arasında barış süreci çağrısında bulundu.

İtalya'nın önerisi ve ABD'nin de desteği üzerine Roma'da düzenlenen Uluslararası Lübnan Konferansına 15 ülke katılırken konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious