Lübnan'daki Türkler tahliye ediliyor

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

İsrail bombardımanı altındaki Lübnan'da yaşayan Türklerin tahliyesi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'dan tahliye edilecek 1200 Türk vatandaşını Mersin limanına getirecek olan Deniz Kuvvetlerine ait İskenderun feribotu Beyrut limanına saat 10.00'da yanaştı. Saat 07.00'den itibaren Beyrut şehir merkezinde toplanan Türkler burada Türk Büyükelçiliği yetkililerinden gemiye binişle ilgili bilgi aldı. Pasaport ve güvenlik kontrollerinden sonra otobüslerle feribota götürülen Türk vatandaşları saat 11.00 itibariyle gemiye binmeye başladı.

İsrail saldırılarında mağdur olan Türkler geniş güvenlik önlemleri altında, Deniz Kuvvetleri'ne bağlı feribota biniyor. Yaklaşık 6 saat sürmesi beklenen tahliye işleminde bir fırkateyn ve bir kruvazör de görev alıyor. Alınan geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde SAT ve SAS komandoları da Beyrut'a getirildi. Tahliye çalışmalarını takip eden Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İrfan Acar da otobüslerle limana gelen Türklerle yakından ilgilendi.

Dışişleri Bakanlığı'nın Genelkurmay Başkanlığı'yla birlikte organize ettiği Türkiye tarihinin bu en büyük tahliye işlemi 17 saatlik yolculuktan sonra Mersin'de son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious