Lübnan'dan kaçan İsveçliler Türkiye'de

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'dan kaçan 188 İsveçli, Mersin Limanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Feribotla uzun bir yolculuğun ardından Beyrut'tan sabah saat 04.00 sıralarında Mersin'e gelen İsveç vatandaşlarını İsveç'in Ankara Büyükelçi Vekili Carina Martensson karşıladı. İsveç vatandaşlarının önce feribottaki malzemeleri indirildi. Daha sonra feribottan İsveçliler indi.

İlk etapta Beyrut'tan gelen 188 İsveç vatandaşı Türkiye'ye giriş yaparken, feribot ikinci grup yolcuları almak için Mersin Limanı'ndan hareket etti.

Savaştan kaçan İsveç vatandaşları, savaşın soğuk yüzünü gazetecilere anlattı. Beyrut'taki herkesin panik içinde olduğunu belirten İsveçliler, "İsrail hiçbir zaman dünyaya dost olmadı. Bu kez de acımasız yüzünü dünyaya göstermiş oldu." diye konuştular.

İsveç'in Ankara Büyükelçi Vekili Carina Martensson ise, vatandaşlarının, Beyrut'ta uzun süre beklemelerinden dolayı yolculuklarının sıkıntılı geçtiğini, fakat Türkiye'ye gelmelerinden dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. Martensson, bugün Mersin'de kalacaklarını, yarın ise özel uçakla Adana'dan ülkelerine hareket edeceklerini söyledi.

Öte yandan, Beyrut Limanı'nda savaştan kaçan binlerce kişinin ülkelerine dönmek için feribot bekledikleri öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious