Lübnan'dan kaçan kaçana

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in yoğun bombardımanı altında bulunan Lübnan'daki Türk vatandaşları yurda dönmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'da yaşanmakta olan savaş ortamından bir an önce kurtulmak isteyen çoğunluğu işadamı, akademisyen ve öğrenci olan Türk vatandaşları Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Türk Konsolosluğu'na gelerek yardım istedi. Havaalanının da bombalanmış olması nedeniyle uçak seferlerinin yapılamadığı Beyrut'ta işlemleri yapılan ve otobüse bindirilen 2'si Fransız vatandaşı 32'si Türkler'den oluşan 34 kişilik kafile yola çıkarıldı.

Yayladağı sınır kapısından yurda giriş yapmak üzere hareket eden kafilenin yolu, kapalı olan yollar nedeniyle uzadı. Bu nedenle 34 kişilik kafile yaklaşık 13 saat sonra Yayladağı sınır kapısına ulaşabildi.

Türk vatandaşların yaşadıkları şok yüzlerinden okunurken, kafilede çocukların da çokluğu dikkat çekti. Kafileyi getiren otobüsten inip Türk tarafına ilk olarak ayak basan Vildan Alameddin oldu. Yaşadığı şoka rağmen şu an çok büyük bir sevinç yaşadığını belirten Vildan Alameddin iki çocuğu ile birlikte hemen Alanya'ya gidip tatil yapmak istediğini söyledi. Türk topraklarına ayak basmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Alameddin, eşinin Beyrutlu olması nedeniyle orada bulunduğunu ve savaş dolayısıyla kaçtığını belirtti.

Aynı şekilde savaşın ortasında kalan ve büyük şok yaşayan Adnan ve Mine Keifati çifti ise yaşadıklarını anlatmakta zorlandı. Mine Keifati, 'her tarafımızı bombalıyorlardı' derken gözyaşlarını tutamadı. İstanbul'da yaşayan Özge El Hakim ise kaos ortamının son sürat devam ettiğini belirterek, "İnsanlar sokağa çıkamıyor, Beyrut adeta ölü bir şehir halinde. Marketler yağmalanıyor." dedi.

Öte yandan, özellikle Alman ve Fransız vatandaşların da Yayladağı sınır kapısını kullanarak Türkiye'ye giriş yapıp İstanbul üzerinden ülkelerine gitmeyi planladıkları öğrenildi. Türk kafilesinin geldiği sırada Lübnan'dan kaçan çok sayıda Alman ve Fransız uyruklu vatandaş da ülkelerine gitmek üzere Türkiye güzergahını tercih ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious