Lübnan'dan kaçan kaçana

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in bombaladığı Lübnan'dan kaçan 113 Meksika vatandaşı 38 saat süren otobüs yolculuğunun ardından İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kafilede bulunanlarla tek tek tokalaşan ve konuşan Campos, Lübnan'da olanların kabul edilemeyeceğini söyledi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı ile Lübnan, Türkiye ve Mısır büyükelçilikleri, İsrail'in 2 askerinin kaçırılmasının ardından bombalamaya başladığı Lübnan'da turist olarak bulunan Meksika vatandaşlarının ülkeden çıkarılmaları için girişimlerde bulunmaya başladı. İlk olarak 113 Meksika vatandaşı Lübnan ve Suriye havaalanlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle karayoluyla Türkiye'ye getirildi. Hatay Yayla Sınır Kapısı'ndan giriş yapan Meksikalılar, 38 saat süren yolculuğun ardından İstanbul'da kalacakları Green Park Otel'e geldi. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan kafileyi Meksika Büyükelçisi Salvador Campos ve Meksika Fahri Konsolosu Varol Develi karşıladı. Bombardımandan kaçmak için 38 saat yolculuk eden vatanlaşları ile tek tek tokalaşan Büyükelçi Campos, kafiledekilerle yakından ilgilendi. Otele girmeden yakınlarını cep telefonu ile arayan Meksikalı bir genç, ülkesinde öğrenci olduğunu turist olarak Lübnan'a gittiğini söyledi.

Otelin toplantı salonunda bir araya gelen Meksikalılar, büyükelçiye başlarından geçenleri anlattı. Toplantının ardından bazı Meksikalılar Campos'a dertlerini aktardı. Bu sırada bir kadının heyacandan Campos'un elini sıkı sıkı tuttuğu gözlendi. Kafilede bulunan çocuklar ise buldukları ilk fırsatta balonlarla oynamayı ihmal etmedi.

Meksika vatandaşlarını Lübnan'dan Türkiye'ye kendilerinin getirdiğini anlatan Campos, "Lübnandaki Meksika Büyükelçiliği, Mısırdaki Meksika Büyükelçiliği, Ankara'daki Meksika Büyükelçiliği ve Meksika Dışişleri Bakanlığı ile birlikte bu organizasyon gerçekleşti." dedi. Büşyükelçi Campos, Green Park Otel'e yerleştirilen Meksikalılar'ın ülkelerine gidişi ile ilgili olarak da bugünden başlayarak hafta sonuna kadar İstanbul'dan ayrılacağını söyledi. Lübnan'da hala 400 Meksika vatandaşının bulundğunu belirten Campos "Hepsi ile iletişim halindeyiz, irtabatımız var. Hiç biri Lünban'dan ayrılmak istemiyor." şeklinde konuştu. Campos Lübnan'da yaşanan savaşla ilgili görüşlerinin sorulduğu bir soruya da "Kabul idelemeyecek bir iş. Neticesi burada görünüyor. Çocukların çektikleri eziyet ve sıkıntıları hep beraber gördük. Lübnanlı dostlarla beraber bu sıkıntıları çekmekten dolayı üzgünüz," dedi.

Türkiye'de hükümtin ve Dışişleri Bakanlığı'nın kendilerine çok yardımcı olduklarını ifade eden Campos, gösterilen dostluk için teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious