Lübnan'dan kaçan kaçana

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'dan kaçan 250 Avustralya vatandaşı daha Mersin Limanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

10 saatlik bir yolculuğun ardından Mersin Limanı'na gelen Avustralyalılar'ın oldukça bitkin ve yorgun oldukları görüldü.

Avustralya vatandaşlarını karşılamada Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn ile Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Şeker de hazır bulundu. Avustralyalılar'a girişte Kızılay ekibi tarafından karanfil verildi.

Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn, Lübnan'da bulunan 20 bin vatandaşlarından 6 binini Türkiye üzerinden tahliye edeceklerini söyledi. Yardımlardan dolayı Mersin Valiliğine, Türk halkına ve Türk hükümetine şükran duygularını ileten Dunn, "Avustralya ile Türkiye arasından Anzaklarla başlamış iyi ilişkinin burada pekiştiğini görmekteyiz" diye konuştu. Dunn, "Vatandaşlarımız savaşkan etkilenmiş durumda. Burada bana anlatılanlara göre yataklarında yatarken bomba sesini duymuşlar. Çok korkmuşlar. Hepsi evlerini işlerini bırakıp geldiler. Üzgünler ve stres altındalar. Uzun bir gemi yolculuğu sonucu geldikleri için çok yorgunlar. Ama hepsi çok cesurlar; çünkü çocukları ile birlikte geldiler" dedi.

Dunn, Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Şeker ile tokalaşırken Vali Yardımcısı Şeker ise Türk'ün misafirperverliğini en güzel şekilde sergilediklerini söyledi.

Lübnan'a turistik gezi için gittiğini ifade eden Helen Mansour ise, Beyrut'taki insanların durumunun çok kötü olduğun kaydetti.

Avustralyalılar, Mersin Limanı'nda yapılan pasaport işlemlerinin ardından Adana'ya götürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious