Lübnan'dan kaçışlar sürüyor

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'daki savaştan kaçan 14 kişi Mersin Limanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savaştan kaçan 14 kişinin İstanbul'a oradan da ülkelerine gidecekleri öğrenildi.
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Şilili Marisol Orellana (38), savaştan dolayı burada olduklarını söyledi. Eşinin Beyrut'ta bir gemi acentesinde çalıştığını ifade eden Orellana, "Biz orada savaştan biraz daha uzak bir kesimde idik. Panik yapmadık. Çünkü çok önemli binalara ve yerlere atıyorlar bombaları. Orada en önemli şehir Beyrut. Orada havaalanlarından, limanlardan ve yollardan çıkmak zordu. Her yer kapalıydı ve bombanın izlerini taşıyordu. Şu an durum çok zor. 6 aydır oradaydık. Çok zor dönemlerden geçtik. Sürekli binalar bombalanıyor. Bu durum her şeyi çok değiştirdi ve zorlaştırdı. Çok güzel bir kent maalesef mahvolmuş durumda. Savaş çok üzücü bir olay." dedi.

Marisol'un eşi Hollandalı Jan Orellana (40) ise, Beyrut'ta hiç birşeyin yolunda gitmediğine dikkat çekti. Savaşın orada yaşayan insanlar için çok zor geçtiğini anlatan Jan Orellana, "Bombalar yollara düşüyor. Verilen zarar her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Hiçbir şey yolunda gitmiyor. Saldırılar devam ediyor. Biz panik yaşamadık ancak, orada yaşayanların kendileri savunmaları giderek güçleşiyor." diye konuştu.

Beyrutlu Hasan Abbar (43) da, insanlara ve özelliklede çocuklara karşı büyük bir vahşet uygulandığını belirtti. Abbar, "Bu saldırılar insanlığa karşı yapılıyor. Çocuk genç hiç kimsenin ayırımı yapılmıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious